Sejm jak twierdza. "Protestujący odcięci od ZP NATO. Kotara, blokada i wstyd"

Polska

Barierki przed Sejmem, wejście główne zamknięte, a w budynku parlamentu kotary odgradzające i zasłaniające protestujących. To efekt zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa w związku z rozpoczętym w piątek Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO. "Protestujący już odcięci od ZP NATO. Jak wygląda polityka prorodzinna? To kotara, blokada i wstyd" - napisał na Twitterze poseł PO Cezary Tomczyk.

W piątek w Sejmie rozpoczęła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W czterodniowych obradach biorą udział parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

 

Protestujący w Sejmie niepełnosprawni i ich opiekunowie usiłowali w czwartek wywiesić w oknie baner w języku angielskim ze swoimi postulatami. Straż Marszałkowska uniemożliwiła im to jednak. Przygotowali więc ulotki w języku angielskim. Mają nadzieję, że goście zgromadzenia NATO - zagranicznie politycy i dziennikarze - zainteresują się ich protestem i będą chcieli ich odwiedzić. Może się to jednak okazać bardzo trudne, bo Salę Kolumnową, w której odbywają się obrady, dodatkowo "odcięto" kotarami.

 

Do gmachu parlamentu można wejść jedynie od strony parkingu i podwórka. Sejm został otoczony barierkami, a główne wejście jest zamknięte.

 

 

Elementem przygotowań do zgromadzenia NATO było odgrodzenie części, w której trwa protest niepełnosprawnych i ich opiekunów, od reszty budynku Sejmu. Wieczorem pojawiły się kotary i ściany z dykty. 

Zakaz spacerów w godz. 10-19

 

Wprowadzono także zakaz spacerowania protestujących niepełnosprawnych na zewnątrz budynku.

 

"Magda, Wiktoria, Adrian i Kuba z zakazem wychodzenia na spacer na świeże powietrze w godz. 10:00-19:00" - napisał poseł PO Michał Szczerba.

 

"Czy chce Pan naprawdę udawać, że w Polsce nie ma osób niepełnosprawnych? Czy chce Pan ich wszystkich schować za kotarą?" - pytał marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

 

Adam Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu napisał, że "kotary były wielokrotnie opuszczane dla zapewnienia godnej oprawy najważniejszym wydarzeniom". Do wpisu dołączył zdjęcie ze spotkania ówczesnego marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i jego małżonką Sylwią.

 

"Najbezpieczniejsza jajecznica w Warszawie"

 

Monika Rosa (Nowoczesna) poinformowała z kolei, że każde jedzenie, które posłowie opozycji przynoszą dla protestujących, jest sprawdzane przez pirotechników na biurze podawczym.

 

"To jajecznica. Najbezpieczniejsza w Warszawie, bo sprawdzona przez pirotechników" - napisała pod opublikowanym na Twitterze zdjęciem.

 

Dziennikarze wyproszeni 

 

Dziennikarze informują, że oni także są odcięci od protestujących w Sejmie i mogą wejść wyłącznie do strony centrum medialnego. Straż Marszałkowska zakazała też robienia zdjęć na terenie Sejmu.

 

"Ostatni dziennikarze przy stoliku zostali właśnie wyproszeni" - napisała po godz. 16 Monika Rosa.

O utrudnieniach w pracy dziennikarzy zapytany został wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. "Kwestie bezpieczeństwa są bezwzględne" - tłumaczył.

 

 

"Nie mamy zamiaru zmieniać tych miejsc"

 

W Sejmie od 38 dni trwa protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewniał, że Zgromadzenie "przygotowywane od wielu kwartałów" zostanie przeprowadzone "w normalnych okolicznościach". - Nie mamy zamiaru zmieniać tych miejsc. One są uzgodnione z wielomiesięcznym wyprzedzeniem - mówił.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO obraduje podczas dwóch sesji - wiosennej i jesiennej - odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Polska delegacja do ZP NATO składa się z 12 członków oraz ich 12 zastępców, tj. 3 senatorów i 3 zastępców oraz 9 posłów i 9 zastępców.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 r. Zgromadzenie jest instytucjonalnie niezależne od NATO. Celem ZP NATO jest wzmocnienie więzi między państwami należącymi do Sojuszu oraz promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa. 

 

polsatnews.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie