Prokuratura wszczyna śledztwa w miejscach, w których ostatnio doszło do pożarów wysypisk śmieci

Polska

- W każdym z miejsc, gdzie doszło do pożarów składowisk odpadów, prokuratura wszczyna śledztwa; czynności są koordynowane przez Biuro Kryminalne KGP, aby sprawdzić czy zachodzi związek pomiędzy tymi pożarami - powiedział we wtorek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji poinformował, że prokuratura wszczyna śledztwa w każdym z miejsc, w których w ostatnim czasie doszło do pożarów składowisk odpadów. Podkreślił jednak, że są to śledztwa indywidualne, w których prokuratorzy mogą określić różne kwalifikacje prawne.

 

- W jednym przypadku kwalifikacją prokuratora może być pożar, w innym przypadku - jeśli w pobliżu były jakieś zabudowania, domy - może być zagrożenie życia. Te kwalifikacje mogą być różne, ale w każdym przypadku czynności są prowadzone - powiedział Ciarka.

 

Poinformował również, że "czynności są koordynowane przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji tak, aby sprawdzić również, czy zachodzi związek pomiędzy tymi pożarami". Dodał, że wykonywane są także "inne czynności". Nie zdradził jednak jakie.

 

27 pożarów zakwalifikowanych jako duże i bardzo duże

 

Według danych Ministerstwa Środowiska, w tym roku odnotowano 63 pożary wysypisk i składowisk śmieci i odpadów. W tym było 27 pożarów zakwalifikowano jako duże i bardzo duże. Dla porównania w całym ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała 37 tego typu zdarzeń.

 

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Frątczak przyznał, że w ostatnich dniach PSP brała udział w gaszeniu dużej liczby bardzo dużych i dużych pożarów. Podał, że 23 maja paliła się sortowania śmieci w Warszawie. Pożar objął 900 m kw. Gasiły go 42 jednostki.

 

Olsztyn, Toruń, Wszedzień 

 

24 maja w Olsztynie płonęła wielka hala z starymi meblami tapicerowanymi. Z ogniem zmagało się 35 zastępów strażackich. 25 maja w Zgierzu wybuchł pożar na składowisku odpadów, które zajmuje 12 tys. m kw. W akcji uczestniczyło 71 jednostek straży. - Dogaszanie jeszcze trawa - podkreślił rzecznik PSP.

 

27 maja w Toruniu ogień szalał na wysypisku śmieci o powierzchni 10 tys. m kw. 28 maja w miejscowości Wszedzień (województwo kujawsko-pomorskie) pożar strawił niebezpieczne odpady chemiczne składowane na wysypisku o powierzchni ok. 10 tys. m kw. Do pożaru wysłano 40 jednostek straży pożarnej. Do pożarów składowisk odpadów doszło w ostatnim czasie także w Siemianowicach Śląskich i Trzebini.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie