"Trudno uwierzyć w przypadek". Minister środowiska ws. pożarów wysypisk śmieci

Polska
"Trudno uwierzyć w przypadek". Minister środowiska ws. pożarów wysypisk śmieci
Polsat News

- Sądzę, że mamy do czynienia z mafią śmieciową - ocenił we wtorek szef MŚ Henryk Kowalczyk, odnosząc się do pożarów wysypisk śmieci. Zapowiedział, że na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawi informacje w tej sprawie.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, porządek wtorkowego posiedzenia został uzupełniony o informację ministra środowiska Henryka Kowalczyka ws. niewyjaśnionych pożarów wysypisk śmieci. W ostatnich dniach płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu oraz składowisko opon w Trzebini. Według doniesień mediów do podobnych pożarów dochodziło w tym czasie również w innych częściach kraju.

 

- Sądzę, że my mamy do czynienia z mafią śmieciową, dlatego, że jest to proceder przemyślany; na pewno w Zgierzu był to proceder przemyślany i zaplanowany wcześniej, tu nie mam wątpliwości - mówił na antenie radiowej Jedynki Henryk Kowalczyk. Jak dodał, w tym roku wybuchło już ok. sześćdziesiąt takich pożarów, w tym trzy w ciągu ostatnich kilku dni. - Stąd widać, że problem jest ogromny - podkreślił.

 

- Dowodów twardych w tej chwili na te sprawy nie ma mamy, ale trudne uwierzyć w przypadek. Kończy się zezwolenie i zaczyna płonąć składowisko - zauważył minister. Jak dodał, "rozsądek nakazuje być bardzo podejrzliwym".

 

Będzie prosił o wyjątkowy priorytet ustawy

 

Kowalczyk zapowiedział, że na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów opowie o "mechanizmach, które doprowadzają do tego typu sytuacji". Jak dodał, propozycje rozwiązań w tej sprawie przygotowuje już od dwóch miesięcy. - To nie jest tak, że tego problemu nie widzieliśmy - zaznaczył. - Ja dzisiaj na Radzie Ministrów nawet przedstawię ustawę, która jest już przygotowana, która jest i konsultowana, także to nie jest tak, że rozpoczęliśmy to myślenie od wczoraj czy od piątku - zapowiedział.

 

Wyraził nadzieję, że ustawa jeszcze w czerwcu trafi pod obrady Sejmu. Jak dodał, będzie prosił premiera, by nadać ustawie wyjątkowy priorytet.

 

Lista pożarów

 

W internecie pojawiła się lista największych pożarów wysypisk z ostatnich miesięcy. Wśród nich znalazły się te ze Zgierza, Pyszącej, Siemianowic Śląskich i Dąbrówki Wielkopolskiej

 

 

PAP, polsatnews.pl

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie