Prezydent Włoch dostaje pogróżki. Nawiązują do jego brata zamordowanego przez mafię

Świat
Prezydent Włoch dostaje pogróżki. Nawiązują do jego brata zamordowanego przez mafię
PAP/EPA/Fabio Frustaci

Prokuratura w Palermo na Sycylii wszczęła śledztwo w sprawie pogróżek kierowanych pod adresem prezydenta Włoch Sergio Mattarelli - podały we wtorek lokalne media. Ujawniły, że w groźbach jest nawiązanie do śmierci brata szefa państwa, zamordowanego przez mafię.

Starszy brat prezydenta, Piersanti Mattarella, który był szefem władz regionu Sycylia, został zabity przez cosa nostrę w 1980 roku.

 

Kampania nienawiści i pogróżek w internecie pod adresem Sergio Mattarelli rozpoczęła się w niedzielę po tym, gdy fiaskiem zakończyła się próba powołania rządu przez antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd i prawicową Ligę. Prezydent nie zgodził się na mianowanie ministrem finansów profesora Paolo Savony, zdeklarowanego przeciwnika euro.

 

Monitoring internetu


Media w Palermo, rodzinnym mieście prezydenta podały, że tamtejsza prokuratura wszczęła pierwsze śledztwo w sprawie pogróżek i znieważenia, zamieszczonych na portalach społecznościowych. Dochodzenie prowadzone jest w sprawie tego przestępstwa, a nie przeciwko konkretnym osobom.

 

W związku z falą obelg i ataków wymierzonych w głowę państwa policja pocztowa prowadzi monitoring internetu, zwłaszcza portali społecznościowych i zawiadamia inne organy ścigania o takich przypadkach.

 

Na piątek centrolewicowa Partia Demokratyczna zapowiedziała manifestacje poparcia dla Sergio Mattarelli w Rzymie i Mediolanie.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie