Nowy minister zdrowia sygnatariuszem Deklaracji Wiary

Polska

Prof. Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia, kilka lat temu podpisał Deklarację wiary - informuje portal limanowa.in. Dokument zawiera zasady bioetyki katolickiej głoszące, że "lekarzom powierzono strzec życie ludzkie od jego początku". 10 stycznia Sejm ma zająć się projektem ustawy o ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który złożył komitet Zatrzymaj aborcję.

"Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej"- bo tak nazywa się dokument - została opublikowana 5 marca 2014 r. razem z listem otwartym przez dr Wandę Półtawską, przyjaciółkę Jana Pawła II. Pod deklaracją podpisało się 3860 osób, a lista sygnatariuszy jest aktualizowana. 

 

"Pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim"

 

Krótki jednostronicowy tekst głosi m.in., że "ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne:  ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę".

 

Zgodnie z deklaracją "podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła" a lekarz, który ją podpisał uznaje  "pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim - aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".

 

"Rodzicielstwo jest planem Bożym"

 

Sygnatariusze dokumentu przyjmują, że "powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim".

 

Prof. Łukasz Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku. Jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zajmował się m.in. finansowaniem badań naukowych i "oceną parametryczną jednostek naukowych".

 

limanowa.in., polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie