Jedna burza - 60 tys. błyskawic. Efekt niżu Wilma [WIDEO]

Świat
Jedna burza - 60 tys. błyskawic. Efekt niżu Wilma [WIDEO]
PublicDomainPictures

Brytyjska służba pogodowa Met Office poinformowała, że podczas burzy, która w miniony weekend przeszła nad Londynem, niebo przeszyło aż 60 tysięcy piorunów, głównie chmurowych. Mieszkańcy stolicy oglądali prawdziwe fajerwerki.

Ubiegły weekend okazał się w Anglii wyjątkowo burzowy. Nad regionem przechodził ciepły wycinek frontu atmosferycznego związanego z niżem imieniem Wilma. Dzięki niemu dosłownie na dwa wolne od pracy dni temperatura skoczyła aż do 28 stopni Celsjusza w cieniu.

 

Najbardziej energetyczna burza od lat


Jednak co z tego, że było gorąco, skoro natychmiast się zachmurzyło i zaczęło grzmieć. W sobotę wieczorem i wczesną nocą nastąpiło apogeum burz. Nad Londynem przetoczyła się jedna z najbardziej energetycznych burz od wielu lat.

 

 


To co piękne, bywa też groźne. Burze przyniosły potężne ulewy, które doprowadziły do podtopień. Strażacy z samego Londynu odebrali aż pół tysiąca wezwań od mieszkańców, którym woda wdarła się do piwnic, garaży podziemnych i na posesje.


Z powodu porywistego wiatru i uszkodzeń linii energetycznych w Dolinie Tamizy łącznie bez prądu było około tysiąca gospodarstw domowych. Nawałnice doprowadziły do chaosu na lotniskach. W porcie lotniczym Stansted odwołano lub opóźniono ponad 200 lotów.

 

Prognozy na najbliższe dni nie są najlepsze


Kolejne dni w Londynie nie zapowiadają się zbyt ładnie. Wprawdzie wstępne prognozy nie przewidują burz, ale nie można ich wykluczyć. Z pewnością za to będzie bardzo deszczowo. Spadnie również temperatura: z 25 stopni do poniżej 20 stopni.

 

twojapogoda.pl, BBC

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie