Sejm Dzieci i Młodzieży jednak się odbędzie. Ale nie w Sejmie

Polska
Sejm Dzieci i Młodzieży jednak się odbędzie. Ale nie w Sejmie
Polsat News, zdj. archiwalne

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz objęła patronatem Parlament Dzieci i Młodzieży, który ma się zebrać 1 czerwca na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Tego dnia obradować miał XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży, jednak - ze względu na trwający w gmachu Sejmu protest - został przeniesiony na wrzesień.

W minionym tygodniu Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że tegoroczny XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży - który miał się odbyć jak co roku 1 czerwca - odbędzie się we wrześniu m.in. z uwagi na trwająca w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów.

 

W związku z przesunięciem daty SDiM, zawiązała się nieformalna grupa organizująca alternatywne posiedzenie młodzieżowego Sejmu pod zmienioną nazwą - Parlament Dzieci i Młodzieży. Na wniosek koordynatora grupy - jednego z byłych marszałków SDiM, a obecnie sekretarza Nowoczesnej w woj. zachodniopomorskim - Błażeja Papiernika, rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys wydał zgodę na zorganizowanie alternatywnego posiedzenia 1 czerwca na terenie UW. Obrady mają odbyć się w Audytorium Maximum.

 

"Możecie liczyć na wsparcie m.st. Warszawa"

 

W piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała na Twitterze, że "z przyjemnością objęła patronat" nad posiedzeniem Parlamentu Dzieci i Młodzieży. "Cieszę się, że mimo utrudnień ze strony (marszałka Sejmu) Marka Kuchcińskiego i Kancelarii Sejmu, młodzi będą mogli obradować. Możecie liczyć na wsparcie m.st. Warszawa" - napisała.

 

Jak poinformował rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, miasto zapewni uczestnikom wydarzenia m.in. bezpłatny transport publiczny.

 

 

"Nie dajcie się podzielić"

 

W środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński na Twitterze zapewnił posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, że Sejm cały czas czeka na ich obrady.

 

"Data obrad została przeniesiona, ale przygotowania do wydarzenia trwają" - zadeklarował. Jego zdaniem, święto demokracji, jakim jest posiedzenie SDiM, powinno odbywać się w sali plenarnej Sejmu, która - jak zaznaczył Kuchciński - najlepiej oddaje ducha parlamentaryzmu. "Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę" - zaapelował Kuchciński do młodych posłów.

 

Posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży - wzorowane na procedurach obowiązujących w prawdziwym parlamencie - są organizowane w budynku Sejmu od 1994 r.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie