"Nie dajcie wplątać się w politykę". Kuchciński chce sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w parlamencie

Polska
"Nie dajcie wplątać się w politykę". Kuchciński chce sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w parlamencie
Polsat News

"Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży powinny odbywać się w sali plenarnej, najlepiej oddającej ducha parlamentaryzmu" - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Zapewnił, że Sejm czeka na obrady, data posiedzenia została zmieniona, ale przygotowania trwają. "Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę" - dodał, załączając oświadczenie młodzieżówek PiS i Porozumienia.

W środę marszałek Sejmu we wpisie na Twitterze zapewnił posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, że Sejm cały czas czeka na ich obrady. "Data obrad została przeniesiona, ale przygotowania do wydarzenia trwają" - napisał Kuchciński.

 

Jego zdaniem, to święto demokracji, jakim jest posiedzenie SDiM, powinno odbywać się w sali plenarnej Sejmu, która - jak zaznaczył Kuchciński - najlepiej oddaje ducha parlamentaryzmu. "Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę" - zwrócił się marszałek do młodych posłów.

 

Marszałek Sejmu udostępnił też oświadczenie młodzieżówek PiS oraz Porozumienia: Forum Młodych PiS oraz Młodej Prawicy, w którym młodzi działacze krytykują alternatywne posiedzenie SDiM oraz wyrażają poparcie dla decyzji marszałka Sejmu o przesunięciu obrad na jesień.

 

 

 

"Nie chcecie słuchać młodych, chyba że wypowiadają się po Waszej stronie"

 

Do wpisu marszałka Sejmu odniósł się Błażej Papiernik, koordynator grupy organizującej alternatywne posiedzenie młodzieżowego Sejmu pod zmienioną nazwą - Parlament Dzieci i Młodzieży, jeden z byłych marszałków SDiM, a obecnie sekretarz Nowoczesnej w woj. zachodniopomorskim.


"Marek Kuchciński pisze na Twitterze "Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę" - przy jednoczesnym przekazaniu dalej oświadczenia... młodzieżówek rządzących partii politycznych!" - napisał Papiernik.

 

"Nikt inny nie próbuje tak zbić kapitału politycznego na oskarżaniu nas o robienie polityki, jak PiS. My to robimy dla młodych - Wy to robicie dla siebie. Wstydźcie się!" - dodał.

 

"Powiedzmy sobie wprost - nie chcecie słuchać młodych, chyba że wypowiadają się po Waszej stronie. Przykro mi, ale świat nie składa się tylko z jednej strony. - podsumował". Podkreślił, że Parlament Dzieci i Młodzieży odbędzie się 1 czerwca.

 

 

"Antyrządowe intencje"

 

"Jesteśmy zaniepokojeni decyzją niektórych marszałków i posłów tegorocznej oraz poprzedniej sesji SDiM, o bezzasadnym zainicjowaniu alternatywnego, politycznego Parlamentu Dzieci i Młodzieży" - napisali w piśmie młodzi z Forum Młodych PiS i Młodej Prawicy.

 

Ich zdaniem temat alternatywnego posiedzenia - demokracja i wrażliwość społeczna - "jasno wskazuje na antyrządowe intencje". "Miejmy na względzie, iż SDiM był i powinien być wydarzeniem apolitycznym, a jego miejscem jest Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Alternatywny Sejm Dzieci i Młodzieży stał się opozycyjnym narzędziem do pozyskiwania kapitelu politycznego, wykorzystując przy tym młodzież i dzieci" - oceniono.

 

W swoim oświadczeniu działacze młodzieżówek zaapelowali o "zaprzestanie niszczenia idei SDiM oraz uszanowania decyzji Kancelarii Sejmu RP". "Jesteśmy przekonani, że XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się tej jesieni" - oświadczyli.

 

"Liczymy na państwa obecność w obradach"

 

Do młodych działaczy prawicy - w odpowiedzi na ich oświadczenie - organizatorzy obrad na UW skierowali zaproszenie na czerwcowe posiedzenie Parlamentu Dzieci i Młodzieży.

 

"Pragniemy w trakcie obrad pokazać Państwu, że nasze wydarzenie nie stwarza powodów do obaw, a temat demokracji i wrażliwości społecznej w żaden sposób nie może być skierowany przeciwko rządowi kraju będącego +demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej+" - zapowiedziano.

 

W piśmie opublikowanym na Facebooku podkreślono, że wśród organizatorów PDiM większość osób nie należy do żadnej młodzieżówki, a z wieloma osobami działacze Forum Młodych PiS i Młodej Prawicy dzielą wspólne poglądy. "Prosimy jednak o poszanowanie naszej apolityczności i nie łączenie nas z postami opozycji, gdyż organizujemy to wydarzenie oddolnie i samodzielnie" - zaapelowano.

 

"Liczymy na Państwa obecność na obradach i pomoc w apolitycznym, bezpartyjnym wydarzeniu jakim jest Parlament Dzieci i Młodzieży - szczególnie że łączy nas wspólna troska o całą tradycję SDiM-u, w tym przede wszystkim braku udziału w nim partii politycznych" - dodano.

 

Obrady przeniesione na Uniwersytet Warszawski

 

W minionym tygodniu Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że tegoroczny XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży - który miał się odbyć jak co roku 1 czerwca - odbędzie się we wrześniu m.in. z uwagi na trwająca w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów.

 

W tej sytuacji zawiązała się nieformalna grupa organizująca alternatywne posiedzenie młodzieżowego Sejmu pod zmienioną nazwą - Parlament Dzieci i Młodzieży.

 

Na wniosek koordynatora grupy - jednego z byłych marszałków SDiM, a obecnie sekretarza Nowoczesnej w woj. zachodniopomorskim - Błażeja Papiernika, rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys wydał zgodę na zorganizowanie alternatywnego posiedzenia 1 czerwca na terenie UW. Obrady mają odbyć się w Audytorium Maximum.

 

Posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży - wzorowane na procedurach obowiązujących w prawdziwym parlamencie - są organizowane w budynku Sejmu od 1994 r.

 

polsatnews.pl, PAP

mr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie