Wietnamka zmarła podczas zatrzymania przez ABW. Wyskoczyła przez okno

Polska
Wietnamka zmarła podczas zatrzymania przez ABW. Wyskoczyła przez okno
Polsat News

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. okoliczności śmierci Wietnamki, która należała do międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej - poinformowała w środę Prokuratura Krajowa. Kobieta wyskoczyła przez okno w trakcie zatrzymania przez ABW.

Zatrzymania, podczas którego doszło do zdarzenia, dokonywali funkcjonariusze delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku. Kobieta, mimo udzielenia pomocy, zmarła po przewiezieniu do szpitala.

 

Jak przekazała Prokuratura Krajowa, na miejscu zdarzenia zabezpieczane są wszystkie ślady i dowody "w celu dokładnego i wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia". Zaplanowano też przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłej z udziałem biegłego lekarza. Prokuratorzy sprawdzają też, czy działania funkcjonariuszy ABW były prawidłowe i zgodne z procedurami.

 

Uchylali się od obowiązku podatkowego

 

Środowa akcja ABW miała związek ze śledztwem ws. działającej m.in. na terenie Warszawy i Wólki Kosowskiej międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Grupa działała od lutego 2015 roku do połowy marca 2018 roku. W tym czasie, na skutek jej działalności - wedle szacunków PK - Skarb Państwa został narażony na stratę 164 mln zł.

 

Jak podkreślono w komunikacie prokuratury przestępstwa zarzucane podejrzanym polegały na uchylaniu się od obowiązku podatkowego poprzez nieskładanie we właściwych urzędach skarbowych deklaracji dla podatku od towarów i usług, podawaniu nieprawdy w deklaracjach dla podatku od towarów i usług, co do kwot podatku naliczonego, sporządzanych na podstawie nierzetelnie prowadzonych rejestrów VAT, niewystawianiu faktur lub rachunków, podrabianiu w celu użycia za autentyczne faktur VAT i posługiwaniu się tymi fakturami.

 

Ponadto - jak przekazała Zabłocka-Konopka opublikowanym komunikacie - jednej z podejrzanych, która świadczyła usługi księgowo - rachunkowe dla spółek kontrolowanych przez grupę przestępczą "zarzuca się podawanie nieprawdy w deklaracjach dla podatku od towarów i usług oraz w korekcie do tej deklaracji, co do kwot podatku naliczonego, sporządzanych na podstawie nierzetelnie prowadzonego rejestru sprzedaży i zakupów VAT, które złożono organom podatkowym".

 

Wśród zatrzymanych są obywatele Wietnamu i jedna Polka. Zmarła kobieta była członkiem grupy i życiową partnerką kierującego grupą mężczyzny, który także został w środę zatrzymany.

 

PAP

mr/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie