"Rozpoczęto procedurę wydalenia Rosjanki z Polski". Według ABW brała udział w wojnie informacyjnej

Polska
"Rozpoczęto procedurę wydalenia Rosjanki z Polski". Według ABW brała udział w wojnie informacyjnej
Polsat News

- Na wniosek ABW wszczęto procedurę wydalenia z terytorium Polski zatrzymanej w czwartek obywatelki Cypru i Rosji Anastazji Z. - poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryn. Według ABW brała ona udział w wojnie informacyjnej przeciwko Polsce.

Żaryn dodał, że Rosjanka została też objęta zakazem wjazdu do Polski.

 

Z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych wynika, że "Anastazja Z. inspirowała prorosyjskie środowiska do określonych zachowani leżących w interesie Federacji Rosyjskiej oraz przekazywała im do realizacji dyrektywy rosyjskich instytucji ściśle związanych z władzami tego kraju".

 

"Kuluarowe działania zmierzające do konsolidacji środowisk prorosyjskich"

 

Jak wskazał Żaryn, z ustaleń ABW wynika, że Anastazja Z. była jedną z osób, które podejmowały aktywność wpisującą się w priorytetowe cele rosyjskiej wojny informacyjnej przeciwko Polsce. - Rosjanka prowadziła, na zlecenie czynników rządowych Federacji Rosyjskiej, kuluarowe działania zmierzające do konsolidacji środowisk prorosyjskich w RP w zakresie kwestionowania i podważania polskiej polityki historycznej i zastępowania jej narracją rosyjską - wyjaśnił Żaryn.

 

Żaryn podkreślił, że czynności zostały przeprowadzone w wyniku działań ABW "w efekcie których rozpoczęto procedurę wydalenia z Polski Jekateriny C. oraz objęto zakazem wjazdu na polskie terytorium cztery inne osoby, w tym Anastazję Z".

 

W czwartek ABW zatrzymała obywatelkę Rosji Jekaterinę C., dodatkowo cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski. Według ABW, osoby te brały udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie