"Użyć środków w sposób adekwatny i proporcjonalny". Wilk o rozwiązaniu protestu w Sejmie

Polska

- Trzeba przywrócić stan zgodny z prawem - powiedział w programie "Tak czy Nie" poseł Jacek Wilk z partii Wolność, według którego rząd boi się zakończyć trwający od ponad miesiąca protest osób niepełnosprawnych w sposób stanowczy. Jego zdaniem należałoby "użyć środków w sposób adekwatny i proporcjonalny". Natomiast poseł Robert Kropiwnicki (PO) uznał, że protestujący "muszą wytrzymać".

- Te osoby przebywają w Sejmie nielegalnie i łamią regulamin Sejmu. Jeżeli taki protest trwałby bardzo długo, to byłby to precedens, który stwarzałby podstawy dla innych grup, mógłby przyjechać ktokolwiek - np. lekarze rezydenci - i robić dokładnie to samo – niepokoił się poseł Jacek Wilk. 

 

"To jest niebezpieczne dla państwa" 


Podkreślał, że "stworzył się bardzo niedobry precedens, w którym złamano prawo i wszyscy się do tego przyzwyczaili". - To jest niebezpieczne dla państwa - przekonywał.


Na koniec dodał: trzeba przywrócić stan zgodny z prawem.


- Pan mówi, jak poseł Pięta, że powinno się ich wyprowadzić - zauważył Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej, nawiązując do słów posła Zjednoczonej Prawicy, który pod koniec kwietnia apelował, by "wynieść niepełnosprawnych i oddać policji".

 
- Nie mówię w ten sposób. Bo użycie środków w sposób adekwatny i proporcjonalny jest inną kwestią - odpowiedział mu Wilk.


Zdaniem Kropiwnickiego rząd powinien usiąść do rozmów i złożyć niepełnosprawnym kolejne propozycje.

 

Kropiwnicki: oni muszą to wytrzymać


- Ponad miesiąc trwa ten protest i co, pani Rafalska nie jest w stanie wypracować stanowiska? Oni po prostu nie chcą wypracować (porozumienia - red.) - powiedział poseł PO.


Zauważył, że protestujący w Sejmie wiedzą, że "za nimi stoją tysiące ludzi". - Oni muszą to wytrzymać. Wiedzą, że zaszli tak daleko, że nie mogą odpuścić. Rząd musi usiąść do rozmowy - przekonywał Kropiwnicki.


Protestujący od 18 kwietnia w Sejmie, oprócz zrównania renty socjalnej z minimalną rentą ZUS-owską, domagają się m.in. wprowadzenia comiesięcznego 500-złotowego dodatku rehabilitacyjnego - bez kryterium dochodowego - dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie