We Francji rozpoczęto prace związane z przeniesieniem pomnika Jana Pawła II

Świat
We Francji rozpoczęto prace związane z przeniesieniem pomnika Jana Pawła II
Commons.wikimedia.org/CC BY 3.

W Ploermel, miasteczku na zachodzie Francji, rozpoczęto we wtorek prace nad przeniesieniem pomnika papieża Jana Pawła II z publicznego parkingu na teren prywatny. O przeniesieniu monumentu zdecydowała rada miejska, gdy Rada Stanu nakazała usunięcie z niego krzyża.

Pomnik polskiego papieża zostanie przeniesiony kilkanaście metrów dalej, na teren prywatnego gimnazjum katolickiego Sacre Coeur.

 

Francuska Rada Stanu, najwyższy w kraju sąd administracyjny, nakazała w październiku ubiegłego roku usunięcie krzyża wieńczącego pomnik papieża ustawiony w 2006 roku w bretońskim miasteczku. Decyzję podjęto na podstawie obowiązującej we Francji od 1905 roku ustawy o rozdziale Kościoła od państwa, zabraniającej "stawiania lub umieszczania jakichkolwiek symboli religijnych na pomnikach lub w miejscach publicznych".

 

Merostwo 9-tysięcznego Ploermel dostało wówczas pół roku na dopilnowanie, żeby krzyż zniknął z monumentu. Jak przypomniała agencja AFP, polecenie to wzbudziło żywe reakcje i protesty wielu francuskich katolików oraz Polaków. Na ten temat wypowiadała się m.in. ówczesna premier Beata Szydło, która wspominała o ewentualnym przeniesieniu rzeźby do Polski.

 

Władze Ploermel uzgodniły w marcu bieżącego roku z diecezją w Vannes, że odstąpią jej pomnik papieża za kwotę 20 tys. euro. Koszty przeniesienia pomnika, szacowane na ok. 100 tys. euro, wzięły na siebie władze diecezji, apelując do wiernych o datki na ten cel.

 

Spór "o krzyż" wieńczący pomnik papieża

 

Spór "o krzyż" wieńczący pomnik papieża trwał od 2006 roku, kiedy monument został wzniesiony. Pomnik autorstwa rosyjskiego rzeźbiarza gruzińskiego pochodzenia Zuraba Ceretelego stanął w Ploermel w grudniu 2006 roku, w 101. rocznicę rozdziału Kościoła od państwa francuskiego.

 

Rzeźba ukazuje papieża pod łukiem zwieńczonym krzyżem, co nawiązuje do łuku tęczowego (tęczy) oddzielającego w romańskich i gotyckich kościołach nawę główną od prezbiterium, najczęściej zwieńczonego krucyfiksem.

 

Cereteli jest twórcą licznych pomników; do najgłośniejszych należy pomnik Piotra Wielkiego w Moskwie (wzniesiony w latach 1996-1997 dla uczczenia 300-lecia rosyjskiej marynarki wojennej). W Sewilli znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba, a w Arecibo (Puerto Rico) "Narodziny Nowego Świata".

 

Jak pisze AFP, wokół pomnika zostanie zorganizowana "religijna przestrzeń skupienia i modlitwy poświęconej św. Janowi Pawłowi II". Jej inauguracja odbędzie się 16 czerwca w obecności delegacji z Polski.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie