"Sensacyjne narodziny" we wrocławskim zoo. Na świecie jest tylko 13 przedstawicieli tego gatunku

Polska
"Sensacyjne narodziny" we wrocławskim zoo. Na świecie jest tylko 13 przedstawicieli tego gatunku
Facebook/ZOO Wrocław

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym przyszedł na świat kuskus niedźwiedzi. To pierwsze narodziny w warunkach niewoli, czyli w ZOO. Na świecie jest tylko 13 przedstawicieli tego gatunku torbacza.

Jak powiedziała we wtorek rzecznik prasowy wrocławskiego ogrodu zoologicznego Joanna Kij, pracownicy zauważyli małego w torbie matki w środę, 16 maja.

 

 

- Mógł się urodzić dzień lub dwa dni wcześniej. Mieliśmy sporo szczęścia, że nasza para dokonała tego rozrodu. O kuskusie niedźwiedzim wiadomo, że to gatunek monogamiczny i wcale nie musi dojść do rozmnożenia nawet, gdy para przebywa razem - powiedziała rzecznik.

 

Dodała, że narodziny we Wrocławiu to pierwszy taki przypadek w warunkach ogrodu zoologicznego. Obecnie na świecie jest tylko 13 przedstawicieli tego gatunku i wszystkie żyją w czterech ogrodach zoologicznych.

 

Specjaliści liczą, że dzięki narodzinom we Wrocławiu uda się powiększyć populację i przywrócić ten gatunek torbacza przyrodzie. Kuskus występował jedynie na indonezyjskiej wyspie Celebes. Niewiele wiadomo o jego życiu w warunkach naturalnych.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie