Wielkie wydarzenie we wrocławskim zoo. Urodził się mrównik

Polska

W zoo we Wrocławiu przyszedł na świat mrównik - zwierzę, które rzadko występuje w ogrodach zoologicznych, a jeszcze rzadziej się tam rozmnaża. W zeszłym roku w europejskich ogrodach zoologicznych urodziło się tylko 5 mrówników - powiedział dyrektor wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

Mrównika, który przyszedł na świat tydzień temu, zaprezentowano dziennikarzom. - To zwierzę bardzo rzadko występuje w ogrodach zoologicznych i bardzo rzadko się tam rozmnaża. W tej chwili mrówniki są w 19 ogrodach zoologicznych w Europie, a w zeszłym roku przyszło na świat ich zaledwie pięć i nie wszystkie się uchowały - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego zoo.

 

Trudny poród mrównika

 

Poród mrównika we wrocławskim zoo był trudny. Opiekun zwierzęcia musiał nie tylko pomóc mu w przyjściu na świat, ale również przez godzinę przywracać jego funkcje życiowe. - Teraz mrównik ma się zdrowo, prawidłowo się rozwija - powiedział dyrektor.

 

Dyrektor pokreślił, że w naturze żyje coraz mniej mrówników. „Tak naprawdę nie wiemy jak liczna jest to populacja, ponieważ te zwierzęta prowadzą typowo nocy tryb życia, co powoduje, że trudno jest oszacować, ile ich żyje na wolności” - powiedział Ratajszczak.

 

Dlaczego ma takie wielkie uszy?

 

Mrówniki żywią się przede wszystkim mrówkami, termitami i larwami. W ich wyglądzie uwagę przykuwają wielkie uszy. - Służą one do orientacji w terenie oraz do poszukiwania pożywienia. Mrównik potrafi usłyszeć larwę owada poruszającą się metr pod ziemią - mówił dyrektor.

 

Zwierzę ma duże pazury służące do rozkopywania kopców termitów; jest przy tym bardzo silne.

 

Płeć poznamy, gdy mrównik dorośnie

 

Dyrektor wrocławskiego zoo przypomniał, że mrówniki należą do grupy afrotheria. - To grupa ssaków, która ewoluowała głównie w Afryce i wytworzyła takie grupy zwierząt, jak słonie, mrówniki, maleńkie ryjoskoczki i na przykład góralki, które są podobne do królików - mówił.

 

Aby określić płeć mrównika, który urodził się we wrocławskim zoo, będą potrzebne badania genetyczne. - U tych zwierząt płeć można w zasadzie rozpoznać dopiero u dorosłych osobników w okresie rozrodu - powiedział Ratajszczak.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie