Były prezes TK zaproszony na sesję sejmiku. Radni PiS apelują o "zachowanie równowagi"

Polska
Były prezes TK zaproszony na sesję sejmiku. Radni PiS apelują o "zachowanie równowagi"
Polsat News

W związku z zaproszeniem b. prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia na uroczystą sesję Sejmiku Woj. Śląskiego z okazji 20-lecia uchwalenia ustawy o samorządzie województwa radni PiS zaproponowali, aby "dla równowagi" zaprosić także osobę "o poglądach prawicowych".

Radni koalicji PO-PSL-SLD-Śląska Partia Regionalna odpowiadali, że Jerzy Stępień został zaproszony na planowaną na piątego czerwca sesję jako "jeden z ojców założycieli samorządu" w Polsce. Mówili także, że nie znaleziono osoby, która pracowała 20 lat temu nad ustawą samorządową, a która byłaby reprezentatywna dla PiS.

 

Szef klubu radnych PiS Jan Kawulok podkreślił w oświadczeniu złożonym podczas poniedziałkowej, zwykłej sesji sejmiku, że w trakcie zorganizowanego przez przewodniczącego sejmiku Stanisława Gmitruka (PSL) spotkania nt. przygotowania czerwcowej uroczystości reprezentant klubu PiS wnioskował, aby "dla równowagi była tam też jedna osoba, która dzisiaj ma poglądy prawicowe".

 

"Bardzo trafny wybór"

 

Kawulok dodał, że po 1989 r. różnie rozchodziły się drogi osób zaangażowanych we wcześniejszą działalność opozycyjną. - Jeżeli dzisiaj nikogo z prawej strony nie zapraszamy do tego typu wystąpienia, automatycznie deklarujemy jedną stronę. A przecież wiemy, że radnych PiS nie jest aż tak mało - przypomniał. Klub PiS zrzesza obecnie 13 radnych.

 

- Stąd dwa apele: aby ewentualnie przeanalizować, ale w kontekście zastąpienia przemówienia pana Jerzego Stępnia przez osobę, którą bardzo chętnie wskażemy. Na pewno są osoby, które wdrażały samorząd, a dzisiaj ze względu na zróżnicowanie polityczne są po stronie rządzącej. Także apel do pana przewodniczącego sejmiku o uzgodnienie naszego stanowiska - jest to stanowisko jednogłośne klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości - dodał szef tego klubu.

 

W odpowiedzi radny Andrzej Gościniak (PO) wskazał w oświadczeniu, że Jerzy Stępień został zaproszono na środową sesję bo "należy do trójki ojców założycieli samorządu w naszym kraju": obok prof. Jerzego Regulskiego i nieżyjącego prof. Michała Kuleszy. - Bardzo trafny wybór, panie przewodniczący, jestem za tym, aby (Jerzy Stępień) był naszym gościem - powiedział.

 

W drugim oświadczeniu Gościniak poprosił szefa klubu PiS, aby spróbował wpłynąć na reprezentującego partię rządzącą wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, który "mimo regularnych zaproszeń (…) absentuje się" na sesjach sejmiku.

 

Kawulok ocenił, że jeżeli ktoś od niego oczekuje, aby podejmował działania wobec wojewody, to jest to "zupełnie pomylenie pojęć". Dodał, że może np. prosić wojewodę o spotkanie, natomiast uznał, że "relacja pana marszałka (Wojciecha Saługi z PO) z wojewodą powinna być zdecydowanie lepsza".

 

"Zawsze na ten wykład można nie przyjść"

 

Zaapelował też, aby rozdać radnym plan czerwcowej sesji. - Zobaczycie państwo, że nie ma tam nikogo z osób, które też działały wtedy (tworząc samorząd), a dziś są troszeczkę bardziej na prawo. Nasz kolega (radny) Piotr Czarnynoga, samorządowiec od 1990 r., tworzył powiat. Gdyby był z Platformy, na pewno prosilibyście, aby wystąpił (podczas sesji) - ocenił szef klubu PiS.

 

- Nie, nie ma możliwości wystąpienia, bo jest w PiS. Co to za argumenty - na sesji samorządowej, gdzie nasz klub jest drugi pod względem liczby członków? Ja tylko apeluję. Wiadomo, że zrobicie państwo, jak chcecie. Zawsze na ten wykład można nie przyjść - mówił Kawulok.

 

Wiceprzewodniczący Grzegorz Wolnik (PO), który prowadził poniedziałkowe obrady ocenił, że "byłoby bardzo dobrze", gdyby radni PiS z listy osób, które pracowały 20 lat temu nad ustawą samorządową, wskazali choć jedną osobę, którą uznaliby za reprezentatywną dla nich.

 

- Wiem, że takie poszukiwania były, ale nikogo takiego nie znaleziono. To jest sesja rocznicowa, a nie kwestia polemiki na temat wizji samorządu. Bo jaką państwo z PiS macie wizję samorządu, to my doskonale wiemy. Jeżeli państwo macie taką osobę, na pewno pan przewodniczący przychyli się do zaproszenia - zadeklarował Wolnik.

 

Dotąd na stronach sejmiku woj. śląskiego nie umieszczono informacji o programie czerwcowej sesji z okazji 20-lecia uchwalenia ustawy o samorządzie województwa. Ustawa ta uregulowała funkcjonowanie obecnych województw, utworzonych w ramach reformy administracyjnej z 1999 r.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie