Samolot Boeing 737 rozbił się tuż po starcie z lotniska w Hawanie. Trzy osoby przeżyły

Świat

Trzy osoby przeżyły katastrofę samolotu pasażerskiego, który w piątek rozbił się tuż po starcie w stolicy Kuby, Hawanie - podały kubańskie media państwowe. Osoby te są hospitalizowane i są "w stanie krytycznym". Według agencji Reutera, która cytuje państwowe środki przekazu, na pokładzie miało być w sumie 114 osób.

Jak powiedział dziennikarzom zastrzegający sobie anonimowość oficer wojska, "wydaje się, że przeżyły tylko trzy osoby i wszystkie są w stanie krytycznym". Jednak inni przedstawiciele władz odmówili potwierdzenia tej informacji.

 

Według agencji Reutera na pokładzie maszyny było w sumie 114 osób - 105 pasażerów i 9 członków załogi (piloci i personel pokładowy). Wcześniej podawano także inna liczbę - łącznie 104 osób na pokładzie.

 

Maszyna runęła na plantację juki między portem lotniczym a pobliskim miastem Santiago de las Vegas. Ze wstępnych informacji wynikało, że samolot spadł na drogę startową. Z kolei Radio Habana Cuba informowało, że maszyna rozbiła się w pobliżu lotniska, z Hawany do Boyeros. 

 

Agencja AFP opublikowała na Twitterze zdjęcia, na których widać akcję ratunkową prowadzoną w miejscu odnalezienia szczątków maszyny.

 

 

Są też zdjęcia licznych karetek pogotowia ratunkowego, które przyjechały w pobliże miejsca upadku samolotu.

 

 

Samolot Boeing 737 krajowych linii Cubana de Aviacion odbywał lot krajowy CU972 do miasta Holguin na wschodzie Kuby. Radio Cuba Habana poinformowało, że maszyna była wynajęta od firmy Global Air - meksykańskich linii lotniczych. 

 

Na miejsce przyjechali prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel i przedstawiciele władz komunistycznych.

 

Na prawdopodobnie pierwszym zdjęciu z miejsca katastrofy widać kłęby dymu.

 

 

 

 

O katastrofie poinformował m.in. internetowy serwis Flightradar24, który zbiera publicznie dostępne dane o lokalizacji maszyn i szczegółach dotyczących maszyny, lotu i trasy z transponderów umieszczanych głównie w maszynach cywilnych i publikuje je na interaktywnej mapie. Serwis poinformował jednak, że dla tego lotu nie dysponuje tego rodzaju danymi.

 

 

 

 

Port lotniczy José Martí w Hawanie to międzynarodowe lotnisko pasażerskie położone 15 kilometrów na południowy zachód od centrum stolicy kraju. Jest to główny port lotniczy dla linii Cubana de Aviación, Aerogaviota i Aero Caribbean. Operatorem jest przedsiębiorstwo Empresa Cubana de Aeropuertos y Servicios Aeronáuticos SA (ECASA).

 

 

polsatnews.pl, BBC, PAP

hlk/mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie