Prezydent Duda na cmentarzu w Niles. Transparent: "dlaczego odwołałeś Macierewicza, Szydło, Szyszko"

Świat
Prezydent Duda na cmentarzu w Niles. Transparent: "dlaczego odwołałeś Macierewicza, Szydło, Szyszko"
PAP/EPA/TANNEN MAURY

Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles koło Chicago, a także pod znajdującą się na tym samym cmentarzu tablicą smoleńską. Prezydenta przywitały grupy Polonii. Z jednej strony można było usłyszeć okrzydki: "Duda, tak trzymać", z drugiej: "Duda, wstań z kolan".

Pierwsza dama zapaliła znicz pod tablicą smoleńską, na której znajdują się nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała też m.in. utwór "Śpij kolego".

 

Na cmentarzu obecna była kilkusetosobowa grupa Polonii. Po uroczystości para prezydencka podeszła do zebranych, witając się, ściskając dłonie, rozmawiając. Można było usłyszeć okrzyki "Duda, tak trzymać", "Nasz prezydent".

 

Po drugiej stronie ulicy, poza terenem cmentarza stała około 20-osobowa grupa również przedstawicieli Polonii.

 

Z tej strony dobiegały hasła: "Tu jest Polska, tu jest Polonia", "Duda, wstań z kolan", "Zapraszamy do rozmowy", "Spójrz nam w oczy", "Polska nie na sprzedaż".

 

W momencie, gdy prezydent składał wieniec pod tablicą smoleńską, skandowano: "Cześć i chwała bohaterom". Zgromadzeni mieli ze sobą transparenty m.in. z napisami: "Dlaczego odwołałeś Macierewicza, Szydło, Szyszko".

 

Fot.  PAP/EPA/TANNEN MAURY


Para prezydencka w USA


Para prezydencka przebywa w Stanach Zjednoczonych od wtorkowego wieczoru. Trzeciego dnia wizyty, w piątek prezydent spotkał się z gubernatorem stanu Illinois Bruce’em Raunerem oraz z burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem.

 

Wcześniej prezydent odwiedził też Muzeum Polskie w Ameryce, któremu podarował specjalną flagę narodową. Wieczorem prezydent odwiedzi bazę Gwardii Narodowej stanu Illinois, gdzie spotka się z żołnierzami polskiego pochodzenia.

 

Pomnik Katyński w Niles na terenie aglomeracji chicagowskiej stoi na terenie katolickiego cmentarza św. Wojciecha. Monument, którego autorem jest amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia Wojciech Seweryn, odsłonięto w maju 2009 roku. Aktu odsłonięcia i poświęcenia dokonał ówczesny prymas Polski ks. kard. Józef Glemp. W uroczystościach uczestniczył ówczesny wiceszef BBN minister Witold Waszczykowski, który odczytał list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Tablica smoleńska na cmentarzu św. Wojciecha w Niles została odsłonięta we wrześniu 2011 roku. Wojciech Seweryn również zginął w katastrofie Tu-154M.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie