Na maturze egzamin z języka francuskiego

Polska
Na maturze egzamin z języka francuskiego
Polsat News

Maturzyści przystąpią w piątek po godz. 9 do pisemnego egzaminu z języka francuskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na tym poziomie z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych.

Język francuski - podobnie jak hiszpański i włoski - należy do rzadziej wybieranych na maturze; co roku przystępuje do nich mniej niż po jednym procencie abiturientów.

 

Chęć zdawania na maturze języka francuskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 697 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.

 

W piątek po południu zostanie przeprowadzony pisemny egzamin z francuskiego na poziomie rozszerzonym, czyli nieobowiązkowym; rozpocznie się o godz. 14. Chęć zdawania go zadeklarowało 931 tegorocznych absolwentów.

 

Razem z tegorocznymi absolwentami liceów i techników egzamin z francuskiego piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników: 54 z nich zadeklarowało chęć zdawania tego języka na poziomie podstawowym, a 529 - na rozszerzonym.

 

Maturzyści wybierają język angielski

 

Od lat na pierwszym miejscu w wyborach maturzystów jest język angielski, na kolejnych zaś niemiecki i rosyjski; egzaminy z tych języków zostały już przeprowadzone w tej sesji maturalnej. Egzaminy z hiszpańskiego i z włoskiego odbędą się w poniedziałek i we wtorek.

 

Nie są to wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, które zostaną jeszcze przeprowadzone podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają obowiązkowy egzamin z języka narodowego; chodzi o białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości odbędą się w środę 23 maja. W tym samym dniu będą też egzaminy z języków kaszubskiego i łemkowskiego.

 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć.

 

Wyniki matur - 3 lipca

 

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy są zaliczane także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

 

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

 

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

 

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

 

Wyniki matur zostaną ogłoszone 3 lipca.

 

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie