Rosyjskie uzbrojone okręty na stałe na Morzu Śródziemnym. "Zagrożenie ze strony terrorystów w Syrii"

Świat
Rosyjskie uzbrojone okręty na stałe na Morzu Śródziemnym. "Zagrożenie ze strony terrorystów w Syrii"
WikimediaCommons/George Chernilevsky
Rosyjski niszczyciel, zdjęcie ilustracyjne

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że okręty rosyjskiej marynarki wojennej z pociskami manewrującymi Kalibr będą pełnić stałą służbę na Morzu Śródziemnym. Putin zapowiedział to na naradzie z szefami resortu obrony i kompleksu zbrojeniowego.

- W tym roku zaplanowano 102 wyjścia okrętów, w tym podwodnych - powiedział Putin w Soczi.

 

Uzasadnił stałą służbę na Morzu Śródziemnym jednostek z pociskami manewrującymi utrzymującym się zagrożeniem ze strony międzynarodowych terrorystów działających w Syrii.

 

W pociski manewrujące Kalibr wyposażone są fregaty Admirał Essen i Admirał Grigorowicz wchodzące w skład rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Obie jednostki przeprowadzały ostrzały pozycji bojowników w Syrii, w tym z użyciem pocisków Kalibr.

 

Putin powiedział w środę, że właśnie za sprawą tych ostrzałów i skutecznych operacji lotnictwa pokładowego "poważne szkody ponieśli terroryści" i możliwe było zniszczenie "ważnych obiektów ich infrastruktury".

 

Pociski zdolne do rażenia na odległość 2600 km

 

Według danych z połowy maja na Morzu Śródziemnym operowało około 15 okrętów wojennych i jednostek zaopatrzenia rosyjskiej marynarki.

 

Po raz pierwszy Rosja użyła pocisków manewrujących Kalibr w Syrii w październiku 2015 roku, wystrzeliwując je z okrętów na Morzu Kaspijskim. Użyto wówczas do ataku 26 pocisków Kalibr-NK (w terminologii zachodniej SS-N-27 Sizzler), które po przebyciu dystansu około 1500 kilometrów trafiły w wyznaczone cele z dokładnością do 3 metrów.

 

Według rosyjskich mediów pociski Kalibr są zdolne do rażenia celów na odległość 2600 kilometrów; podczas lotu stale zmieniają wysokość i kierunek, co utrudnia ich wykrycie przez systemy obrony przeciwrakietowej.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie