Prestiżowe pismo medyczne apeluje o legalizację narkotyków. "Zniknie szara strefa"

Świat
Prestiżowe pismo medyczne apeluje o legalizację narkotyków. "Zniknie szara strefa"
Pixabay/stevepb

Wezwanie do legalizacji wszystkich narkotyków przez brytyjski rząd zostało opublikowane na łamach "British Medical Journal". Czasopismo zwraca uwagę na ogromne sumy pieniędzy, które kosztuje podatników wojna z narkotykami i dilerami, która i tak nie przynosi efektów.

Według wydawanego od 1840 roku "British Medical Journal", wojna z narkotykami kosztuje brytyjskiego podatnika około 400 funtów rocznie i przypomina walkę z wiatrakami.

 

Autorzy tekstu zwracają uwagę, że obecnie zyski z handlu narkotykami, które na całym świecie sięgają miliardów funtów, trafiają do szarej strefy i napędzają zorganizowaną przestępczość.

 

Portugalia jako przykład

 

Tymczasem według "British Medical Journal" gdyby zalegalizować narkotyki i odpowiednio je opodatkować, rząd mógłby zarabiać na ich legalnej dystrybucji.

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu pieniądze zamiast na walkę z narkotykami można by wydawać na kontrolę jakości substancji psychoaktywnych, edukację i ochronę dzieci oraz leczenie osób zażywających narkotyki.

 

Jako przykład dziennikarze podają Portugalię. Kraj ten zdecydował się odstąpić od karania za posiadanie i zażywanie narkotyków. Doprowadziło to do zniknięcia grup przestępczych zajmujących się handlem.

 

Co więcej w kraju tym nie wzrósł odsetek ludzi sięgających po narkotyki, drastycznie spadła natomiast liczba zgonów związanych z zażywaniem narkotyków, która w tej chwili jest najniższa w Europie.

 

Zysk na poziomie 900 milionów funtów

 

Czasopismo podaje również przykłady Holandii, USA i Kanady, gdzie uregulowany rynek sprzedaży marihuany generuje znaczne przychody do budżetu z podatków.

 

"Zamiast prowadzić walkę, może warto dofinansować nasze służby publiczne?" - pytają dziennikarze.

 

"BMJ" zaznacza, że "nie chodzi o to, czy uważasz, że narkotyki są dobre czy złe. Jest to stanowisko oparte na dowodach".

 

Dziennikarze szacują, że opodatkowanie samej tylko marihuany przyniosłoby budżetowi państwa roczny zysk na poziomie 900 mln funtów, a legalizacja pozwoliłaby służbom zaoszczędzić nie tylko cenny czas, ale również odciążyłaby policyjny budżet o 200 mln funtów.

 

British Medical Journal, metro.co.uk

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie