"Rekreacja" w Kalifornii po nowemu: skręt z marihuaną. Legalnie

Świat
"Rekreacja" w Kalifornii po nowemu: skręt z marihuaną. Legalnie
commons.wikimedia.org/Eastcoastshine/CC BY-SA 3.0

Wielu Kalifornijczyków Nowy Rok przywitało własnoręcznie skręconym papierosem z marihuaną zamiast kieliszkiem szampana - od poniedziałku rekreacyjne używanie marihuany jest w tym stanie USA legalne. W celach innych niż medyczne jest dozwolona dla osób, który ukończyły 21. rok życia. Jeden człowiek może legalnie uprawiać do sześciu roślin konopi i mieć do jednej uncji (ok. 29 gramów) suszu.

Na początku roku znalezienie sklepu sprzedającego marihuanę może być trudne w niektórych częściach Kalifornii, bo licencję na otwarcie takiej działalności zaraz po zniesieniu zakazu uzyskało tylko około 90 przedsiębiorców, głównie w okolicach San Diego, Santa Cruz i Palm Springs - podała agencja AP.

 

Rząd federalny nadal uznaje marihuanę za tzw. substancję kontrolowaną, podobnie jak heroinę czy LSD.

 

W 1996 roku mieszkańcy Kalifornii zagłosowali za zalegalizowaniem stosowania marihuany w celach leczniczych. Podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku opowiedzieli się za legalizacją rekreacyjnego użycia tego narkotyku i dali władzom stanowym rok na przygotowanie przepisów regulujących legalny rynek marihuany, który miał powstać z początkiem stycznia 2018 roku.

 

Obecnie 29 z 50 stanów USA zezwala na stosowanie marihuany w celach medycznych. W 2012 roku Waszyngton i Kolorado jako pierwsze zalegalizowały jej rekreacyjne używanie, a w ich ślady poszło kolejnych pięć stanów, w tym Massachusetts, gdzie sprzedaż detaliczna ma ruszyć w lipcu.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze