Dar burmistrza Jersey City dla prezydenta Andrzeja Dudy. Oryginalna miniatura Pomnika Katyńskiego

Świat

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w USA odwiedził Jersey City i złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim. Zrobiło się o nim głośno, gdy burmistrz miasta ogłosił, że będzie przeniesiony, obraźliwie odniósł się także do krytyki ze strony marszałka senatu. Teraz Steven Fulop zapewnił, że monument będzie przesunięty, a swoich słów żałuje. Andrzejowi Dudzie wręczył jego oryginalny odlew.

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych, złożył w środę po południu czasu miejscowego kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

 

 

Steven Fulop, burmistrz Jersey City, pojawił się na uroczystości. Nie tylko złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim, ale także wręczył jego oryginalną miniaturę autorstwa Andrzeja Pityńskiego wykonaną w 1988 roku prezydentowi Polski.

 

Dwunastometrowej wysokości pomnik o takim samym kształcie stanął u ujścia rzeki Hudson do Atlantyku i został odsłonięty 19 maja 1991 roku.

 

Jak stwierdził Fulop w swoim wpisie na Twitterze, chciałby, aby Andrzej Duda wziął miniaturę do pałacu prezydenckiego.

 

- Władze Jersey City i społeczność polska zawarły porozumienie w sprawie przeniesienia Pomnika Katyńskiego w miejsce odległe o 60 metrów od jego obecnej lokalizacji - powiedział w poniedziałek burmistrz tego miasta Steven Fulop.

 

Wcześniej pomnik stał się przedmiotem międzynarodowego skandalu. Po zapowiedzi jego demontażu wypowiedział się o tym projekcie krytycznie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

Fulop z kolei zamieścił kontrowersyjną wypowiedź na Twitterze: "Mogę jedynie powiedzieć, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć" - napisał Fulop.

 

Później napisał, że "żałuje" swojej wypowiedzi.

 

A w poniedziałek poinformował, że władze Jersey City i społeczność polska zawarły porozumienie w sprawie przeniesienia Pomnika Katyńskiego w miejsce odległe o 60 metrów od jego obecnej lokalizacji.

 

Nowe miejsce, w którym stanie monument, znajduje się na nadbrzeżu rzeki Hudson i jest oddalone o 60 metrów w kierunku południowym od jego dotychczasowej lokalizacji przy Exchange Place. Teren, na którym stanie, społeczność polska otrzyma w dzierżawę na 99 lat. Burmistrz Fulop nie podał terminu przeniesienia pomnika.

 

Prezydent Duda rozpoczął w środę wizytę w USA, w czasie której weźmie udział w Nowym Jorku w debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a w Chicago spotka się z Polonią. Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka wraca do kraju w niedzielę wieczorem.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze