"Sytuacja na Bliskim Wschodzie grozi wojną". Szef francuskiego MSZ krytykuje USA

Świat
"Sytuacja na Bliskim Wschodzie grozi wojną". Szef francuskiego MSZ krytykuje USA
PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział we wtorek, że sytuacja na Bliskim Wschodzie jest wybuchowa i "grozi wojną"; skrytykował USA za podejmowanie jednostronnych decyzji w sprawie tego regionu, prowadzących do "nieusprawiedliwionej przemocy".

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest wybuchowa, przemoc zastępuje dialog, (nad regionem) wisi widmo wojny (...). Chcemy bezpieczeństwa Izraela, ale jego bezpieczeństwo nie może usprawiedliwiać takiego poziomu przemocy" - powiedział Le Drian francuskim deputowanym.

 

Dodał, że między USA a Francją pojawiły się "różnice zdań" w sprawie polityki Waszyngtonu wobec Iranu oraz przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy.

 

- Nie zgadzamy się (z USA) również co do metod, ponieważ w obydwu przypadkach Stany Zjednoczone zdecydowały się działać jednostronnie - podkreślił Le Drian.

 

59 zabitych

 

Stany Zjednoczone przeniosły w poniedziałek oficjalnie swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy; podczas protestów przeciw tej decyzji 59 Palestyńczyków zginęło tego dnia w starciach z izraelskimi żołnierzami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem.

 

- Większość zabitych osób należała do organizacji terrorystycznej Hamas, część natomiast do Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu - przekazały izraelskie siły zbrojne, dodając, że informacje zostały zgromadzone podczas wspólnego dochodzenia prowadzonego z izraelską służbą bezpieczeństwa Szin Bet.

 

Jak zauważa portal "Times of Israel" Hamas przyznał, że co najmniej 10 jego członków zginęło podczas poniedziałkowych zajść.

 

Prezydent USA Donald Trump ogłosił 6 grudnia 2017 roku, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego.

 

8 maja Trump zdecydował, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie