USA mimo sprzeciwu wielu krajów przeniosły ambasadę do Jerozolimy. Netanjahu: to historyczny moment

Świat

USA otworzyły w poniedziałek w Jerozolimie swoją ambasadę w Izraelu. W uroczystości uczestniczyła m.in. córka prezydenta USA Donalda Trumpa, Ivanka razem z mężem. W grudniu 128 krajów w rezolucji ONZ domagało się anulowania decyzji Trumpa o oficjalnym uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. 35 państw, w tym Polska, wstrzymało się od głosu. Przeniesienie ambasad zapowiedziały Gwatemala i Paragwaj.

- Otwieramy dzisiaj ambasadę USA w Jerozolimie, w Izraelu - ogłosił na początku ceremonii amerykański ambasador w państwie żydowskim David Friedman.

 

Trump: USA są w pełni zaangażowane w ułatwienie porozumienia

 

- Naszą największą nadzieją jest pokój - przekazał w nagraniu wideo skierowanym do uczestników ceremonii prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

 

- USA są w pełni zaangażowane w ułatwienie trwałego porozumienia pokojowego - zaznaczył Trump. Oznajmił też, że "wyciąga dłoń do Izraela, Palestyńczyków oraz ich sąsiadów".

 

USA przez lata "nie uznawały tego, co oczywiste" - dodał, odnosząc się do uznania Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego. 

 

Z kolei na Twitterze amerykański przywódca napisał: "Wielki dzień dla Izraela. Gratulacje!".

 

 

Obecny na uroczystości w Jerozolimie doradca i zięć Trumpa Jared Kushner powiedział, że przeniesienie ambasady do Jerozolimy pokazuje, iż świat może ufać USA. - Gdy prezydent Trump coś obiecuje, to dotrzymuje słowa - zaznaczył.

 

Netanjahu: wieczna i niepodzielna stolica

 

- To dzień, który będzie wygrawerowany w naszej narodowej pamięci na pokolenia - ocenił szef izraelskiego rządu Bejamin Netanjahu. - Jesteśmy w Jerozolimie i pozostaniemy tu - dodał premier.

 

Netanjahu podziękował również amerykańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi "za odwagę w dotrzymaniu obietnicy" o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.

 

Swoje przemówienie premier zakończył stwierdzeniem, że Jerozolima to "wieczna i niepodzielna stolica Izraela".

 

 

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie