Orban spotkał się z Morawieckim. "Polacy i Węgrzy chcą silnej Europy"

Polska

- Polacy i Węgrzy chcą silnej Europy; to służy naszym interesom. Silny region Europy Środkowej może dać siłę całemu kontynentowi europejskiemu - powiedział w poniedziałek w Warszawie premier Węgier Viktor Orban.

Szef węgierskiego rządu  spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. W poniedziałek po południu Orban zostanie przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

- W trakcie naszych rozmów zgodziliśmy się - to mogę stwierdzić, że obaj chcemy silnej Europy. Chcemy brać udział w reformach i dyskusjach umacniających Europę, obaj chcemy spokojnego rozwoju Europy. Polacy i Węgrzy chcą silnej Europy, jesteśmy przekonani, że to służy naszym interesom - podkreślił premier Węgier na wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim. Zaznaczył, że silny region Europy Środkowej może dać siłę całemu kontynentowi europejskiemu.

 

Kryzys migracyjny sprawą "najważniejszą"

 

Orban podkreślił, że kwestia kryzysu migracyjnego i przyjmowania uchodźców nie jest dla jego kraju sprawą "taktyczną", tylko "najważniejszą".

 

- Suwerenność narodowa to jest po prostu zasadnicza sprawa - kto może zadecydować o tym, że ktoś może przebywać na terenie danego państwa. Tyle mogę powiedzieć, żeby też determinację węgierską pokazać. Nasi rodzice, dziadkowie by się w grobach obracali, gdybyśmy się dołożyli do tego, że ktoś inny - nie Węgrzy - zadecydował, kto jest na naszym terenie - zaznaczył Orban.

 

Jak wskazał, rozmawiał z Morawieckim również o unijnym budżecie. - Z tym tematem mamy dużo pracy przed sobą. Blisko są nasze stanowiska - polskie i węgierskie - ale sporo państw unijnych ma zupełnie inne stanowiska - podkreślił premier Węgier. Zaznaczył, że Polska i jego kraj chcą "ochronić" m.in. interesy rolników.

 

Orban ocenił również, że "kamieniem milowym" jest uruchomienie przez LOT nowych kierunków przez Węgry.

 

Morawiecki: uzgodniliśmy pewne kroki

 

Morawiecki podziękował węgierskiemu premierowi za to, że wybrał Polskę na cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej, po "tak wyraźnie zwycięskich wyborach, kiedy Węgry idą dalej drogą wewnętrznych reform, ale jednocześnie też konstruktywnego podejścia w ramach Unii Europejskiej do wielu tematów".

 

- O tych wielu tematach właśnie rozmawialiśmy dzisiaj z panem premierem. Poruszyliśmy kwestie związane z wieloletnimi ramami finansowymi w związku ze zbliżającymi się - a właściwie już rozpoczętymi - budżetowymi negocjacjami w ramach Unii Europejskiej" - mówił Morawiecki.

 

Dodał, że zostały poruszone również "bardzo gorące tematy", o których - jak wskazał - "będziemy rozmawiać w Sofii". Wymienił m.in. tematykę związaną z migracją oraz uchodźcami. - My z panem premierem mamy tutaj bardzo jednoznaczne stanowisko i Węgier, i Polski. W tym zakresie uzgodniliśmy również pewne dalsze korki co do podejścia do tego tematu - dodał szef polskiego rządu.

 

W jego ocenie, propozycje ze strony UE, narzucające kwoty przyjmowania uchodźców uderzają "w same podstawy suwerenności państwowej". - Tu, nad Wisłą, to my decydujemy, kto będzie do Polski przybywał - powiedział Morawiecki.

 

Morawiecki powiedział, że z Orbanem rozmawiał również o współpracy dwustronnej Polski i Węgier, która - jak ocenił - "rozwija się w zasadzie wzorcowo".

 

Pierwsza wizyta po wyborach

 

Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że wizyta premiera Węgier jest pierwszą wizytą w Polsce po kolejnych wygranych przez Fidesz wyborach.

 

W poniedziałek po południu Viktor Orban został też przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę. Premier Węgier złożył również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Węgierski premier spotkał się także z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim; zaplanowano też jego spotkanie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

 

Poprzednie spotkanie premiera Morawieckiego z Viktorem Orbanem miało miejsce w kwietniu w Budapeszcie podczas odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej "Memento-Smoleńsk". W spotkaniu przed odsłonięciem pomnika oraz w samej uroczystości wzięli wówczas udział prezes PiS Jarosław Kaczyński i ministrowie rządu Morawieckiego; odbyło się ono przed wyborami na Węgrzech.

 

Po wygranych wyborach Viktor Orban podziękował za poparcie polskim przywódcom, a także swoim wyborcom, działaczom i wolontariuszom. - Chciałbym podziękować naszym polskim przyjaciołom, prezesowi Kaczyńskiemu i premierowi Morawieckiemu, że przyjechali i nas poparli" - oświadczył. Później na konferencji prasowej podkreślał, że podczas kampanii wyborczej otrzymał wsparcie z Bawarii i z Polski. "Te dwie relacje będą miały dla mnie szczególne znaczenie także w przyszłości - zapowiedział Orban.

 

PAP

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie