Viktor Orban przylatuje do Warszawy. "Zostanie przyjęty w Pałacu na Wodzie"

Polska
Viktor Orban przylatuje do Warszawy. "Zostanie przyjęty w Pałacu na Wodzie"

W poniedziałek premier Węgier Viktor Orban spotka się w Warszawie m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Tematami rozmów premierów Polski i Węgier - jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk - będą m.in. budżet UE, a także polityka migracyjna.

Dworczyk podkreślił, że wizyta premiera Węgier będzie pierwszą wizytą w Polsce po kolejnych wygranych przez Fidesz wyborach.

 

Powitanie w Pałacu na Wodzie

 

- Premier Orban zostanie przyjęty przez premiera Mateusza Morawieckiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Druga część spotkania oraz konferencja prasowa odbędzie się w Kancelarii Premiera - powiedział szef KPRM.

 

- Tematy, które będą poruszane to przyszły budżet UE, współpraca regionalna, polityka migracyjna, ale również polsko-węgierskie relacje bilateralne - dodał.

 

Szef KPRM poinformował, że w trakcie wizyty w Warszawie premier Węgier złoży również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

Po wygranych wyborach podziękował za poparcie polskim przywódcom

 

Poza spotkaniem z premierem Morawieckim oraz prezydentem Dudą planowane jest także spotkanie szefa węgierskiego rządu z marszałkami: Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim.

 

Poprzednie spotkanie premiera Morawieckiego z Viktorem Orbanem miało miejsce w kwietniu w Budapeszcie podczas odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej "Memento-Smoleńsk". W spotkaniu przed odsłonięciem pomnika oraz w samej uroczystości wzięli wówczas udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i ministrowie rządu Morawieckiego, odbyło się ono przed wyborami na Węgrzech.

 

Po wygranych wyborach Viktor Orban podziękował za poparcie polskim przywódcom, a także swoim wyborcom, działaczom i wolontariuszom. - Chciałbym podziękować naszym polskim przyjaciołom, prezesowi Kaczyńskiemu i premierowi Morawieckiemu, że przyjechali i nas poparli - oświadczył. Później na konferencji prasowej podkreślał, że podczas kampanii wyborczej otrzymał wsparcie z Bawarii i z Polski. - Te dwie relacje będą miały dla mnie szczególne znaczenie także w przyszłości - zapowiedział wówczas.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie