Policjanci sprawdzali, czy na konferencji naukowej nt. Marksa nie propagowano totalitaryzmu

Polska
Policjanci sprawdzali, czy na konferencji naukowej nt. Marksa nie propagowano totalitaryzmu
Polsat News, zdj. ilustracyjne

Policjanci, którzy pojawili się na konferencji naukowej nt. Karola Marksa w Pobierowie (Zachodniopomorskie) na polecenie prokuratury sprawdzali, czy nie doszło do "propagowania innego totalitarnego ustroju państwa" - przekazał rzecznik policji w Gryficach. O wejściu funkcjonariuszy na teren ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie poinformował na Facebooku jeden z uczestników konferencji.

 

"Tymczasem wczoraj podczas konferencji naukowej o Marksie w Pobierowie w postaci dwóch funkcjonariuszy odwiedziła nas policja. Sprawdzała, czy nie prowadzimy »antynarodowej działalności« i fotografowała nasze wydawnictwa (tzn. kilka numerów zupełnie dostępnej w sieci Nowej Krytyki), a także spisała organizatora" - napisał Kochan. Autor wpisu jest redaktorem czasopisma filozoficznego "Nowa Krytyka", które organizowało konferencję.

 

Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Gryficach podkom. Zbigniew Frąckiewicz poinformował, że policjanci wykonywali czynności "na polecenie prokuratora Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód". Sprawdzali, "czy nie doszło do zachowań wypełniających znamiona przestępstwa z art. 256 § 1 kk. i publicznego propagowania »innego totalitarnego ustroju państwa«".

 

 

"Policjanci, realizując wytyczne prokuratora, przeprowadzili rozmowę z organizatorem konferencji naukowej, zbierając informacje na temat programu i przebiegu konferencji. Interwencja policjantów zakończyła się sporządzeniem notatki, która zostanie przekazana do właściwej prokuratury zlecającej powyższe czynności" - poinformował podkom. Frąckiewicz.

 

W konferencji "Karol Marks: 2018" wzięli udział naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie