Burze z gradem nad Polską. Zalana Łódź i Gdańsk

Polska
Burze z gradem nad Polską. Zalana Łódź i Gdańsk
Facebook/Łódź

Potężne burze z ulewnym deszczem i gradem przeszły nad Łodzią i Gdańskiem. Niektóre ulice w tych miastach zostały całkowicie zalane. Woda wdarła się też do piwnic i lokali usługowych. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy. Nawałnice spowodowała ogromne utrudnienia dla kierowców. W Łodzi przy ul. Kilińskiego wiatr zerwał trakcję tramwajową. W Gdańsku zebrał się sztab kryzysowy.

W ciągu godziny w Łodzi spadło 30 litrów wody na metr kwadratowy. Najbardziej ucierpiały dzielnice: Śródmieście, Widzew i Górna. Straż pożarna tylko w ciągu godziny interweniowała aż 170 razy.

 

Częściowo zalane zostały m.in. dworzec Łódź Fabryczna, Teatr Wielki, prokuratura i piwnice budynku Telewizji Polskiej. Ulewa zalała również szkołę muzyczną przy ul. Sosnowej.


Wielu kierowców nie mogło wyjechać samochodem z głębokiej wody m.in. na ul. Legionów, pod wiaduktem na Niciarnianej. Na ul. Tatrzańskiej w aucie została uwięziona matka z 5-miesięcznym dzieckiem. Duże utrudnienia wystąpiły na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z al. Śmigłego-Rydza. Zalany został także tunel na trasie w-z, tam też stanęły tramwaje.

 

Nawałnica nad Łodzią

 

 

 

Zalany Gdańsk

 

Równie trudna sytuacja pogodowa była w Gdańsku. W mieście zebrał się sztab kryzysowy, którym kieruje wiceprezydent Piotr Grzelak.

Straż pożarna w samym mieście interweniowała 45 razy. Wypompowywano wodę z zalanych piwnic i parterów budynków mieszkalnych oraz lokali usługowych.


Miejscami w Gdańsku spadło 40 litrów wody na metr kwadratowy w niespełna pół godziny.

 

 

 

Poniższe nagranie nadesłał internauta "Joe"

 

 

Ostrzeżenia dla większości województw 

 

Synoptycy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla pięciu województw na północy i na południu kraju.

 

Jak podało IMGW, w tych województwach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, lokalnie także gradu. Suma opadów ma wynieść od 25 do 40 mm, miejscami 60 mm, a porywy wiatru - lokalnie do 80 km/h.

 

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego. W niektórych z tych województw mogą wystąpić burze z opadami deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm, z porywami wiatru miejscami do 90 km/h.

 

PAP, Dziennik Łódzki, Radio Gdańsk

zdr/ml/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie