Zamontują barierki antyterrorystyczne na Trakcie Królewskim. Ratusz przeznaczy 7,3 mln zł

Polska
Zamontują barierki antyterrorystyczne na Trakcie Królewskim. Ratusz przeznaczy 7,3 mln zł
Flickr/Marcin Polak/CC BY 2.0

Stołeczny ratusz w latach 2018-2020 przeznaczy 7,3 mln zł na budowę i montaż wysuwanych barierek na Trakcie Królewskim, które uniemożliwią ewentualnym zamachowcom wjazd w tłum. Taką decyzję podjęła w czwartek Rada Warszawy.

Jak poinformował rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, miasto postanowiło zabezpieczyć główny deptak miasta - ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. To odpowiedź na zamachy, które miały miejsce w ostatnich latach w Europie, gdzie terroryści wjeżdżali w tłum przechodniów na głównych ulicach m.in. w Barcelonie, Berlinie czy Nicei.

 

- Nie mamy sygnałów, aby Warszawa była zagrożona takim atakiem, ale takie zabezpieczenie mogłoby dotyczyć np. osób sfrustrowanych - powiedział rzecznik.

 

Milczarczyk zaznaczył, że „zabezpieczenie musi być skuteczne i trwałe”. Dodatkowo musi ono również uzyskać zgodę konserwatora zabytków.

 

Wlot na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście


Zabezpieczenia miałyby być zamontowane w miejscach, gdzie obecnie Zarząd Dróg Miejski stawia betonowe bariery w czasie, kiedy Trakt Królewski jest wyłączony z ruchu tj. w weekendy w okresie od marca do października oraz podczas ważnych uroczystości, czyli na wlotach Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu oraz na ulicach dojazdowych na odcinku między Miodową a Foksal.

 

7,3 mln zł miałoby zostać podzielone zarówno na projekt, jak i na jego realizację; zabezpieczenia miałyby powstać w latach 2018-2020.

 

W czwartek radni przegłosowali poprawki do budżetu w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej, która obejmowały m.in. wprowadzenie takiego zabezpieczenia na Trakcie Królewskim.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie