Brandenburczycy o kontrolach na granicy z Polską. 42 proc. chce ich przywrócenia

Świat
Brandenburczycy o kontrolach na granicy z Polską. 42 proc. chce ich przywrócenia
Pixabay.com/sabineherrmann/CC0 Creative Commons

Mieszkańcy Brandenburgii są podzieleni w kwestii przywrócenia kontroli na granicy z Polską. 42 proc. ankietowanych chciałaby powrotu stałych kontroli granicznych - wynika z sondażu instytutu badania opinii publicznej Infratest dimap. Jednocześnie tylko 12 proc. ankietowanych przyznało, że po otwarciu granicy było w jakiś sposób osobiście poszkodowanych.

Badanie przeprowadzono na zlecenie rozgłośni RBB. Granicząca z Polską Brandenburgia to jeden z 16 krajów związkowych Niemiec.

 

42 proc. badanych chciałaby powrotu stałych kontroli granicznych. 51 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciw wprowadzeniu stałych kontroli granicznych. - Nie odnotowano przy tym znaczącej różnicy, czy ankietowani mieszkali nad samą granicą, czy nieco głębiej w Brandenburgii - informuje dw.com

 

Osobiste korzyści

 

Dzięki pytaniu o sympatie polityczne okazało się, że przywrócenia kontroli granicznych chcieliby głównie zwolennicy skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Największy odsetek zwolenników kontroli granicznych jest wśród mieszkańców z niższym wykształceniem (48 proc.).
 

Z kolei odpowiedź na pytanie o osobiste korzyści odniesione po zniesieniu przed 10 laty kontroli granicznych. zależała od miejsca zamieszkania w landzie. Jedna trzecia mieszkańców regionu przygranicznego (33 proc.) stwierdziła, że odniosła osobiste korzyści. W pozostałej części Brandenburgii deklarowało to już tylko 17 proc. respondentów.

 

dw.com

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie