Wybory w Libanie: zwycięstwo Hezbollahu; zginęła co najmniej 1 osoba

Świat
Wybory w Libanie: zwycięstwo Hezbollahu; zginęła co najmniej 1 osoba
PAP/EPA/NABIL MOUNZER

Szef libańskiego MSW podał w nocy z niedzieli na poniedziałek, że frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 49,2 proc. Wstępne wyniki wskazują na zwycięstwo Hezbollahu i jego sojuszników. W czasie powyborczego świętowania zginęła co najmniej 1 osoba.

Najwyższą frekwencję odnotowano w okręgu Dżazzin-Sydon, na południu Libanu (56,2 proc.) natomiast najniższą w chrześcijańskim Bejrucie Wschodnim (33,1 proc.).

 

Hezbollah poprawił wynik

 

Związana z Hezbollahem telewizja al-Manar podała, że lista koalicji Hezbollahu i Amalu "Nadzieja i lojalność" zdobyła między innymi wszystkie 18 mandatów w okręgach Południe-2 i Południe-3. W innej twierdzy Hezbollahu, tj. okręgu Baalbek-Hermel, lista ta straciła jednak dwa mandaty na rzecz Sił Libańskich Samira Geagea oraz Ruchu Przyszłości premiera Saada Hariri. "Nadzieja i lojalność" zdobyła tam jednak pozostałe osiem mandatów. Natomiast w Bejrucie Zachodnim sojusz Hezbollahu i Amalu zdobył cztery mandaty, co uważane jest za niespodziankę. Sojusz Hezbollahu i Amalu zdobył co najmniej 37 mandatów, w porównaniu z 26. w poprzednich wyborach.

 

Wstępne wyniki wskazują, że o sukcesie może mówić również ugrupowanie Siły Libańskie. Natomiast Wolny Ruch Patriotyczny, związany z prezydentem Michelem Aounem, zachowa swój stan posiadania.

 

Były minister bez mandatu

 

Niespodzianką jest zdobycie dwóch mandatów w chrześcijańskim Bejrucie Wschodnim przez kandydatów niezależnych, a także nie zdobycie mandatu w Trypolisie przez Aszrafa Rifi. Ten były minister sprawiedliwości i były szef libańskich służb specjalnych znany jest z nieprzejednanie wrogiej postawy wobec Hezbollahu. Niektórzy eksperci uważali, że może konkurować z Saadem Haririm o stanowisko premiera.

 

Pełne wyniki wyborów będą znane już w poniedziałek. Na poniedziałkowe popołudnie swoje wystąpienia zapowiedzieli premier Saad Hariri oraz lider Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah.

 

"Liban równa się Hezbollah"

 

"Niedzielne wybory parlamentarne w Libanie pokazały, że »Liban równa się Hezbollah«" - napisał w poniedziałek na Twitterze izraelski minister ds. diaspory i oświaty Naftali Bennett.

 

"Państwo Izrael nie będzie rozróżniać suwerennego państwa Liban od Hezbollahu i uzna Liban za odpowiedzialny za wszelkie działania na jego terytorium" - napisał minister z ortodoksyjnej partii prawicowej Żydowski Dom (HBHJ).

 

Od 1948 roku między Libanem i Izraelem wielokrotnie dochodziło do konfliktów zbrojnych. Państwo żydowskie nigdy nie podpisało traktatu pokojowego ze swoim północnym sąsiadem, a wśród wielu problemów w dwustronnych relacjach jest również przebieg granicy morskiej.

 

Obecne stosunki między obu państwami pozostają napięte w związku ze zwiększającymi się wpływami Hezbollahu w regionie. Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman mówił pod koniec stycznia, że Liban "zapłaci w całości" za wszystkie ataki Hezbollahu na Izrael. Hezbollah jest blisko związany z Iranem, głównym wrogiem państwa żydowskiego.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie