Kandydat partii rządzącej wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju

Świat
Kandydat partii rządzącej wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju
PAP/EPA/Andres Cristaldo

Kandydat rządzącego Stowarzyszenia Narodowo-Republikańskiego (ANR), zwanego także Partią Colorado (PC) Mario Abdo wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Paragwaju - wynika z sondażu exit poll. Jego najgroźniejszy rywal Efrain Alegre, kandydat centrolewicowej koalicji GANAR, otrzymał - według sondażu - 39,5 proc. głosów.

Według sondażu przeprowadzonego przez firmę First Analisis y Estudios dla dziennika "ABC Color", 46-letni Abdo, były senator, uzyskał ok. 51,3 proc. głosów.

 

Abdo prowadził kampanię pod hasłem walki z korupcją i niskich podatków. Popiera on obecną politykę stymulowania zagranicznych inwestycji i produkcji rolnej. Paragwaj zajmuje czwarte miejsce na liście największych światowych eksporterów soi. Jest też jednym z czołowych eksporterów wołowiny.

 

Zwycięski kandydat podkreślał podczas kampanii swoje przywiązanie do wartości demokratycznych i praw człowieka i zapowiadał, że "będzie prowadził szeroki ogólnonarodowy dialog".

 

Przeciwnicy Abdo podkreślają, że pochodzi on z konserwatywnej rodziny a jego ojciec był prywatnym sekretarzem dyktatora Alfredo Stroessnera, który rządził żelazną ręką Paragwajem przez 35 lat.

 

Dotychczasowy prezydent chciał zmienić konstytucję

 

- Abdo jest synem dyktatury i nie sądzę, że będzie dobrze rządził - powiedział jeden z wyborców, 45-letni Mario Gonzales po drodze do lokalu wyborczego w stolicy kraju Asuncion.

 

Dotychczasowy prezydent Horacio Cortes próbował bezskutecznie doprowadzić do zmiany konstytucji, tak aby mógł się ubiegać o drugą kadencję. W niedzielę zdobył mandat senatora.

 

Oficjalne wyniki wyborów mają być opublikowane w poniedziałek nad ranem czasu polskiego.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie