Dziennikarz zwolniony za tweeta. Miał nawoływać do przemocy

Świat
Dziennikarz zwolniony za tweeta. Miał nawoływać do przemocy
PAP/EPA/Mario Guzman

Grupa "Televisa" poinformowała o zwolnieniu dziennikarza Ricarda Alemana za rozpowszechnienie tweeta, który zostały uznany za nawołujący do przemocy i odebrany jako groźba w stosunku do kandydata na prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopez Obrador - podało EFE w poniedziałek.

"Wczoraj Ricardo Aleman rozpowszechnił tweeta (strony trzeciej), który nakłania do stosowania przemocy (...) z dniem dzisiejszym jesteśmy zmuszeni rozwiązać z nim stosunek pracy" - podała firma w oświadczeniu dziękując dziennikarzowi za lata pracy jednocześnie podkreślając, że kategorycznie odrzuca każdy przejaw podżegania lub uzasadniania przemocy.

 

Aleman odniósł się do zwolnienia pisząc na swoim koncie tweeta, w którym zapewnia, że nie podziela tej decyzji, lecz ją respektuje. Jak zaznaczył wygrał "samosąd i cenzura".

 

 

30 kandydatów zamordowanych

 

1 lipca ok. 88,9 mln. Meksykanów w głosowaniu wybierze prezydenta, swoich przedstawicieli w parlamencie ogólnokrajowym oraz parlamentach regionalnych, gubernatorów w dziewięciu stanach oraz burmistrzów, w tym stołecznego miasta Meksyk.

 

W marcu br. minister spraw wewnętrznych Meksyku Alfonso Navarrete Prida powiedział, że ok. 30 kandydatów w meksykańskich ogólnokrajowych wyborach, które odbędą się 1 lipca, zostało zamordowanych. Według ministra ofiary to głównie kandydaci do parlamentu ogólnokrajowego i parlamentów regionalnych.

 

Grupy przestępcze, w tym kartele narkotykowe, często starają się kontrolować polityków, szczególnie na lokalnym szczeblu. Politycy, którzy próbują walczyć z tym procederem, często stają się ofiarami ataków.

 

Liczba zabójstw w Meksyku, w tym zabójstw politycznych, jest wysoka i wciąż rośnie - alarmują media. Meksyk zakończył 2017 r. z największą liczbą morderstw od dwóch dekad.

 

Wśród najbardziej dotkniętych przemocą meksykańskich stanów są: Guerrero (na południowym zachodzie kraju), Kalifornia Dolna (na Półwyspie Kalifornijskim), Meksyk (środkowa część kraju), Veracruz (położony nad Atlantykiem), Chihuahua (przy granicy z USA).

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie