Nagrody Pulitzera przyznane. Dziennikarze nagrodzeni za ujawnienie skandalu z udziałem Weinsteina

Świat
Nagrody Pulitzera przyznane. Dziennikarze nagrodzeni za ujawnienie skandalu z udziałem Weinsteina
PAP/EPA/Cara Owsley/The Enquirer via USA TODAY NETWORK HANDOUT
Amber Hunt (z prawej) w redakcji "Cincinnati Enquirer". Nagrodę przyznano w kategorii dziennikarstwo lokalne za reportaż "Siedem dni używania heroiny"

Dziennikarze "New York Timesa" i "New Yorkera" otrzymali nagrodę Pulitzera za ujawnienie skandalu z udziałem producenta filmowego Harveya Weinsteina, oskarżanego o molestowanie kobiet. Pulitzera otrzymała także urodzona w Bytomiu autorka sztuk teatralnych Martyna Majok.

W poniedziałek, podczas tegorocznej ceremonii na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, troje dziennikarzy "New York Timesa" i "New Yorkera" - Jodi Kantor, Megan Twohey i Ronan Farrow - zostało wyróżnionych za artykuły, w których znalazły się relacje aktorek oskarżających wpływowego wówczas producenta filmowego Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne.

 

Jodi Kantor i Megan Twohey (trzecia i czwarta od lewej) PAP/EPA/HIROKO MASUIKE / THE NEW YORK TIMES / HANDOUT HANDOUT
Jodi Kantor i Megan Twohey (trzecia i czwarta od lewej)

 

 

Redakcje "New York Times" i "Washington Post" zostały wspólnie nagrodzone za informowanie o rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

 

Za najlepszą sztukę teatralną - "Cost of Living" (pol. "Koszty życia") - nagrodę Pulitzera otrzymała urodzona w Bytomiu Martyna Majok. Do Ameryki przyjechała jako pięciolatka. Ukończyła wydział dramatu na Yale University i jest autorką kilkunastu sztuk. Zdobyła już wiele nagród i wyróżnień.

 

Sztuka "Cost of Living" opowiada m.in. o losach inwalidów, kłopotach finansowych z ubezpieczeniami i opieką zdrowotną.

 

"Nie brak nadziei"

 

- Moi bohaterowie czegoś chcą, do czegoś dążą. Nie są ofiarami, nie są odpychający. Ich marzenia są wielkie, ale żyjemy w takim świecie, że otoczenie nie pozwala, żeby się spełniły. Nawet jednak, kiedy jest bardzo ciężko, nie brak nadziei. Czasem dochodzi do tragedii, ale zawsze jest gdzieś optymizm. Nie wydumany, ale ciężko zapracowany - powiedziała Majok w styczniu 2017 roku.

 

- Piszę sztuki polityczne, ale dbam o to, by miały osobisty charakter - podkreśliła.

 

 

Pisarz Andrew Sean Greer został nagrodzony za swoją powieść "Less".

 

W dziedzinie muzyki Pulitzera otrzymał amerykański raper Kendrick Lamar za album "DAMN.".

 

Prestiżowe nagrody Pulitzera są przyznawane w USA od 1917 roku za wybitne osiągnięcia m.in. w dziennikarstwie, literaturze, teatrze i muzyce.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie