"Wypełniliśmy postulaty w najlepszy możliwy sposób". Premier ws. protestu w Sejmie

Polska

- W ciągu trzech lat rządów PiS podnieśliśmy rentę socjalną o 50 proc; wzrost ten nigdy nie był tak skokowy - powiedział w sobotę w Garwolinie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd przyspieszył realizację swoich "działań społecznych" w reakcji na protest w Sejmie.

- W ciągu trzech lat naszych rządów renta socjalna, licząc tę podwyżkę, która zostanie od 1 czerwca przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, wzrosła o 50 proc. Wcześniej te podwyżki były o 1 proc., o parę procent, ale nigdy wzrost nie był tak skokowy - powiedział w premier podczas spotkania z mieszkańcami Garwolina (woj. mazowieckie)

 

Podkreślił, że rząd chce dać niepełnosprawnym także dodatek w "formie usług rehabilitacyjnych".

 

Premier nawiązał też do programu "Dostępność plus", który - jak powiedział - powstał w reakcji na potrzeby osób niepełnosprawnych. - Ze względu na to, że mieliśmy nasze działania społeczne przygotowane w wielu obszarach, to przyspieszyliśmy ich realizację i dlatego szybko mogliśmy odpowiedzieć na dwa podstawowe postulaty, które zostały sformułowane przez osoby, które przebywają Sejmie - oświadczył Morawiecki.

 

"Rząd będzie starał się dzielić owoce wzrostu gospodarczego"

 

- Przez dwa i pół roku podnieśliśmy już wydatki na osoby niepełnosprawne o 3 mld zł, z 12,5 na 15,5 mld zł, czyli o około 20 proc. - powiedział szef rządu. Zaznaczył, że w wielu obszarach takich, m.in. w wypadku renty socjalnej podniesiono wydatki "o 50 proc., 40 proc., 30 proc.".

 

- Dla osób z niepełnosprawnościami, bardzo wysokimi, przeznaczamy środki o wartości od 2,5 do 3 tys. zł netto mniej więcej na rękę. W porównaniu do naszych poprzedników to wzrost o ponad 30 proc. - zaznaczył premier.

 

Zapewnił, że rząd będzie starał się dzielić owoce wzrostu gospodarczego w taki sposób, osoby niepełnosprawne włączać w życie społeczne, w rynek pracy. - Tak, jak mówią przedstawiciele tych środowisk, te osoby mogą pracować, tylko trzeba dopracować różne mechanizmy ich zatrudniania i my ten pakiet wkrótce przygotujemy - zapowiedział.

 

- Ale też chcę podkreślić, że postulaty, które zostały zaprezentowane ponad dwa tygodnie temu wypełniliśmy w najlepszy możliwy sposób, tak jak mogliśmy to uczynić - oświadczył Morawiecki.

 

 

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco - 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie