Zmarł działacz pro-life Antoni Zięba. Miał 69 lat

Polska
Zmarł działacz pro-life Antoni Zięba. Miał 69 lat
Archidiecezja Krakowska

3 maja w Krakowie zmarł Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, znany z bezkompromisowej walki o prawo do życia każdego nienarodzonego dziecka - poinformowała Archidiecezja Krakowska na swojej stronie internetowej.

W komunikacie podano, że śmierć nastąpiła po ciężkiej chorobie; zamieszczono również kondolencje metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego i kard. Stanisława Dziwisza.

 

Antoni Zięba urodził się 5 lipca 1948 r., w lipcu ukończyłby 70 lat; był doktorem inżynierem budownictwa lądowego (stopień doktora uzyskał na Politechnice Krakowskiej), nauczycielem akademickim, działaczem pro-life, publicystą.

 

Był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, wieloletnim wiceprezesem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Współzałożył Krucjatę Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci oraz Światową Krucjatę Modlitwy w intencji obrony życia człowieka (World Prayer for Life) - podano w komunikacie archidiecezji.

 

Otrzymał m.in. Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej

 

Jak podano w komunikacie, Antoni Zięba pełnił funkcję redaktora Tygodnika Rodzin Katolickich "Źródło", Tygodnika Młodzieży Katolickiej "Droga" oraz Miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich "Wychowawca". Był związany z Radiem Maryja i TV Trwam, gdzie wielokrotnie zabierał głos. Był także autorem licznych publikacji naukowych, a także tych dotyczących obrony życia.

 

Za swoją działalność na rzecz nienarodzonych otrzymał Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz nagrodę Fundacji Jana Pawła II. Został także odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania.

 

19 marca tego roku odebrał Medal Pro Ecclesia et Pontifice, papieskie odznaczenie przyznawane osobom szczególnie zaangażowanym w pracę na rzecz Kościoła.

 

"Człowiek wielkiej zasługi w obronie życia nienarodzonych"

 

"Trudno przecenić zasługi Pana Inżyniera - był i będzie wzorem dla wielu, którzy nie chcą zgodzić się na cywilizację śmierci i pod prąd współczesnemu światu mówią życiu: Tak!" - napisał w kondolencjach metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

"Służył ludziom, zwłaszcza tym, którzy najbardziej byli pozbawiani prawa do życia. Odszedł człowiek wielkiej zasługi w obronie życia nienarodzonych. Odszedł człowiek, który głosił piękno życia rodzinnego i małżeństwa na zasadach Ewangelicznych" - napisał z kolei kard. Stanisław Dziwisz.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie