Wybuch wulkanu na Hawajach. "Z krateru wydobywają się fontanny lawy"

Świat

Na Hawajach wybuchł wulkan Kilauea położony na wyspie Hawaii, znanej również jako Big Island. Doszło do erupcji lawy. Władze nakazały mieszkańcom zagrożonych terenów opuszczenie domów.

Czwartkowy wybuch nastąpił po serii trzęsień ziemi na wyspie w ciągu ostatnich kilku dni, w tym wstrząsu o magnitudzie 5,0 - poinformowały na swej stronie internetowej amerykańskie służby geologiczne USGS.

 

Mieszkańcy miejscowości Puna, zamieszkanej przez około 10 tys. ludzi, zostali zmuszeni do ewakuacji po tym, jak władze poinformowały o parze i lawie, dobywających się z pęknięcia w kraterze.

 

PAP/EPA/BRUCE OMORI

 

Jeden z mieszkańców powiedział lokalnym mediom, że widział "fontanny" lawy. Jak wynika ze zdjęć zamieszczonych w mediach społecznościowych, pióropusz czerwonego popiołu wzbił się z głębi krateru wysoko nad wyspą - podaje agencja Reutera. Początkowo dobywająca się z wulkanu lawa może osiągnąć temperaturę 1149 stopni Celsjusza.

 

 

Do erupcji wulkanu Kilauea, jednego z pięciu na głównej hawajskiej wyspie, dochodzi nieprzerwanie od ponad trzech dekad. Oprócz Kilauei, aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa.

 

 

Hawaje to archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym i jeden ze stanów USA.

 

PAP/EPA/BRUCE OMORI

 

PAP, Zdjęcie główne: PAP/EPA/BRUCE OMORI 

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie