Karaibom zagraża potężne tsunami. Podwodny wulkan Kick'em Jenny może w każdej chwili wybuchnąć

Świat
Karaibom zagraża potężne tsunami. Podwodny wulkan Kick'em Jenny może w każdej chwili wybuchnąć
YouTube/BBC News

Władze karaibskich krajów alarmują turystów, że ich zdrowie i życie jest zagrożone, ponieważ lada chwila może wybuchnąć podwodny wulkan Kick'em Jenny. Jego erupcja może wyzwolić tsunami, które zrujnuje popularne plaże nad Morzem Karaibskim. Organizacje Zarządzania Kryzysowego Saint Lucia i Grenady wytyczyły strefę zakazu zbliżania się do wulkanu w promieniu 5 kilometrów od jego krateru.

Blady strach padł na mieszkańców i turystów przebywających na wyspach karaibskich. Od kilku dni w rejonie podmorskiego wulkanu Kick'em Jenny dochodzi do całej serii wstrząsów. Wulkanolodzy natychmiast podnieśli poziom zagrożenia erupcją do stopnia pomarańczowego.


Wulkan według nich może wybuchnąć niemal w każdej chwili. Dlatego Narodowe Organizacje Zarządzania Kryzysowego Saint Lucia (NEMO) i Grenady (NaDMA) wytyczyły strefę zakazu zbliżania się do wulkanu w promieniu 5 kilometrów od jego krateru. Zakaz obowiązuje przede wszystkim kapitanów statków.

 

Tsunami uderzyłoby w wybrzeża Karaibów


Ponieważ wulkan znajduje się pod wodą, około 8 kilometrów od północnych wybrzeży karaibskiej wyspy Grenada, to erupcja może wytworzyć wysokie fale tsunami, które uderzyłoby w wybrzeża Karaibów.


Pierwsza może ucierpieć Grenada, gdzie tsunami dotrze już w zaledwie 10 minut po erupcji, o ile oczywiście okaże się ona potężna. Do San Sebastian Vicente tsunami dotrze również w ciągu 10 minut, do Martyniki i Tobago w 30 minut, a do Barbadosu w 40 minut.


Więcej czasu na ewakuację obszarów nadbrzeżnych będą mieć władze Wysp Zawietrznych, Portoryko i Wenezueli, gdzie tsunami dotrzeć może w mniej niż 1,5 godziny. Jeśli tsunami będzie wysokie, to w zagrożeniu znajdą się też plaże Dominikany.

 

 

Władze obawiają się wybuchu zbiorowej paniki


Tak poważnej sytuacji nie było od 3 lat, gdy rejon wulkanu również nawiedziła cała seria wstrząsów. Wtedy jednak wulkan nie wybuchł. Obecnie zagrożenie jest tak duże, że władze poszczególnych krajów zaczęły ostrzegać mieszkańców i turystów. Robią to jednak bardzo sekretnie, ponieważ obawiają się wybuchu zbiorowej paniki, a przecież właśnie z turystyki te wyspy żyją.


Jedynym krajem, którego władze biją na alarm, jest Wenezuela. Podobnie, jak 3 lata temu, podano w oficjalnym komunikacie, że istnieje ryzyko uderzenia tsunami w północne wybrzeża jego kraju. Ostrzeżenia mają być aktualizowane w miarę rozwoju sytuacji.

 

 

Ostrzeżeń nie można razie bagatelizować


Wulkan Kick'em Jenny po raz ostatni dawał o sobie znać 14 lat temu. Jednak wtedy i wielokrotnie wcześniej, erupcje były na tyle słabe, że niewidoczne nad powierzchnią morza.

 

Inaczej było trzykrotnie, w 1939, 1974 i 1988 roku. Wówczas wybuchy okazały się na tyle silne, że powstały fale tsunami, ale nie spowodowały poważnych zniszczeń, poza uszkodzeniami łodzi oraz infrastruktury portów i przystani.


Wybierając się na wybrzeża Morza Karaibskiego, warto wziąć pod uwagę zagrożenie, bo ostrzeżeń w żadnym razie bagatelizować nie można.

 

twojapogoda.pl, NaDMA

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie