Najostrzejsze prawo antyaborcyjne w USA czeka na podpis. Zakaz zabiegu od wykrycia bicia serca płodu

Świat
Najostrzejsze prawo antyaborcyjne w USA czeka na podpis. Zakaz zabiegu od wykrycia bicia serca płodu
zdj. ilustracyjne/Polsat News

Zakaz usunięcia ciąży od momentu wykrycia bicia serca płodu - to zapis ustawy przyjętej przez władze stanu Iowa w USA. Ustawa czeka już tylko na podpis wspierającej ruchy pro-life gubernator Kim Reynolds. Jeśli zostanie przyjęta, będzie to najostrzejsze prawo antyaborcyjne w Stanach Zjednoczonych.

Większość we władzach stanowych Iowa stanowią Republikanie.

 

Przepisy nowej ustawy przewidują, że jeśli lekarz wykryje bicie serca płodu podczas badania USG jamy brzusznej, zabieg aborcji będzie zakazany. Krwiobieg płodu kształtuje się ok. szóstego tygodnia ciąży - w momencie, w którym wiele kobiet jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka.

 

Wyjątki od nowego prawa antyaborcyjnego to ciężkie uszkodzenie płodu, ciąże powstałe z gwałtu i kazirodztwa oraz zagrożenie życia matki.

 

Gubernator Kim Reynolds, od której zależy dalszy los przepisów, jest zdecydowaną przeciwniczką aborcji.  

 

 

Aborcja dozwolona do 20. tygodnia

 

Obecnie przepisy w Iowa zezwalają na usuwanie ciąży do 20. tygodnia jej trwania. Teraz zwolennicy nowej ustawy mają nadzieję, że zostanie ona zaskarżona.

 

W trakcie dyskusji nad projektem, jeden z senatorów wprost przyznał, że Republikanom zależy na odwróceniu wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Roe vs. Wade z lat 70. To ta decyzja umożliwiła legalizację aborcji przez cały okres trwania ciąży w 50 stanach (z niewielkimi odstępstwami w ostatnich trzech miesiącach).  

 

Norma Mc Corvey (w trakcie trwania tego procesu występująca pod pseudonimem "Jane Roe") w 1970 pozwała stan Teksas za to, że musiała urodzić dziecko - jak wówczas twierdziła - z gwałtu, czemu później zaprzeczyła. Oddała je do adopcji. Po latach zmieniła swoje podejście do aborcji. W latach 90. stała się aktywną działaczką ruchu pro-life. Zmarła 18 lutego 2017 roku.

 

CNN, polsatnews.pl

mta/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie