Fundacja i szkoła o. Rydzyka największymi beneficjentami konkursu MSZ. Ponad 336 tys. zł dotacji

Polska
Fundacja i szkoła o. Rydzyka największymi beneficjentami konkursu MSZ. Ponad 336 tys. zł dotacji
Polsat News

W konkursie "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018" MSZ dofinansuje 33 projekty. Łącznie, najwyższą dotację otrzymają podmioty związane z działalnością o. Tadeusza Rydzyka. Fundacja Lux Veritatis - 180 tys. zł, natomiast Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej - prawie 157 tys. zł. Będę promować wiedzę o rotmistrzu Pileckim i odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Celem konkursu ogłoszonego pod koniec listopada 2017 r. "jest budowanie silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej". W regulaminie wskazano poprzez jakie działania ma odbywać się promocja polskiej dyplomacji.

 

Zgłaszane projekty miały być adresowane do zagranicznych odbiorców, a zwłaszcza środowisk opiniotwórczych, w tym przedstawicieli mediów.

 

"Przeciwdziałanie wadliwym kodom pamięci"

 

Duży nacisk położono na odwołania do polskiej historii. Wśród wymienionych punktów znalazło się m.in.: "promowanie wiedzy na temat Polski, w tym jej historii, kultury, nauki, gospodarki i społeczeństwa, wzmacnianie zainteresowania Polską w różnych obszarach dyplomacji publicznej, m.in. historii, nauki, innowacyjności, nauczania języka polskiego jako obcego, podkreślanie wkładu historycznego Polski w rozwój kultury i tożsamości europejskiej, a także przeciwdziałanie wadliwym kodom pamięci (i negatywnym stereotypom dot. Polski i Polaków) w życiu publicznym innych państw, zwłaszcza w zagranicznych środkach masowego przekazu".


Fundacja Lux Veritatis zrealizuje projekt "Rotmistrz Pilecki - przywrócenie pamięci", a WSKSiM otrzyma pieniądze na inicjatywę "Wdzięczni za niepodległą Polskę".


To kolejna dotacja na działalność redemptorysty w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy. Na początku września 2017 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że Geotermia Toruń otrzyma 19,5 mln zł na budowę ciepłowni.


Kluby Gazety Polskiej i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich


Historię rotmistrza Witolda Pileckiego, w ramach "promocji wielkich Polaków na świecie w roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości", będą popularyzować Kluby Gazety Polskiej, które otrzymają na ten cel 176,5 tys. zł.


Jednym z kryteriów dofinansowania było "doświadczenie oferenta w realizacji projektów o podobnej skali, zasięgu, rodzaju i wartości". Wiosną 2017 r. Kluby dostały 133 tys. zł na "Działania wzmacniające i podtrzymujące tradycję narodową wśród Polaków mieszkających w USA".


Z tzw. fake newsami będzie walczyć Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Za 151 tys. organizacja, w ramach akcji StopFake Pl, będzie "zapobiegać wywoływaniu napięć w relacji Polski z sąsiadami".

 

Wśród nagrodzonych projektów zabrakło tych związanych z "Solidarnością"


Wśród największych beneficjentów konkursu znalazły się m.in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich z przeglądem filmowym "Sto lat niepodległości Polski" (197, 4 tys. zł), fundacja im. Rodziny Ulmów "SOAR" z kwotą 198,1 tys. zł oraz Stowarzyszenie Patria Nostra z projektem "Auschwitz był niemiecki", który ma "wspierać polską narrację historyczną o sprawcach zbrodni holokaustu".


Zabrakło organizacji, które miałyby "przypominać i nawiązywać do fenomenu i osiągnięć polskiego ruchu społecznego »Solidarność«". Jest to jedyny punkt wymieniony w rozdziale poświęconym celom konkursu, który nie został nagrodzony przez konkursową kapitułę.

 

Pula pieniędzy do podziału w konkursie wynosiła 4 mln 807 tys. zł. Pełna lista nagrodzonych instytucji dostępna jest na stronie MSZ.

 

okopress.pl, polsatnews.pl

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie