Ukraińcy pracowali nielegalnie w sortowni odpadów. Muszą opuścić Polskę

Polska
Ukraińcy pracowali nielegalnie w sortowni odpadów. Muszą opuścić Polskę
Straż Graniczna

Jeden z pracodawców w Nowym Sączu (Małopolska) postanowił zatrudnić w sortowni odpadów obywateli Ukrainy. Nie zatroszczył się jednak należycie o uregulowanie sytuacji prawnej cudzoziemców, nie zapewnił im zezwoleń na pracę. Mają opuścić Polskę w ciągu 30 dni.

Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Tarnowie skontrolowali w piątek legalność zatrudnienia cudzoziemców w sortowni odpadów na terenie Nowego Sącza. Podczas kontroli okazało się, że pięciu obywateli Ukrainy sortowało śmieci, choć nie mieli zezwoleń na wykonywanie pracy na rzecz sądeckiego pracodawcy.

 

Roczny zakaz wjazdu do Polski


Ze względu na niedopełnienie obowiązujących formalności obywatele Ukrainy otrzymali decyzje zobowiązujące do opuszczenia Polski w terminie 30 dni. Dodatkowo przez rok cudzoziemcy nie będą mogli ponownie wjechać do Polski oraz pozostałych państw strefy Schengen.

 


W stosunku do nieuczciwego pracodawcy skierowano wniosek do sądu o ukaranie. Nielegalne powierzanie pracy cudzoziemcom zagrożone jest karą grzywny od 10 do 30 tys. zł (art.120 ust. 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

 

polsatnews.pl

grz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie