Rozbito grupę zbrojną. Produkowała 60 tys. papierosów na godzinę

Polska

Straż Graniczna, przy współpracy z ukraińskimi i mołdawskimi służbami, rozbiła grupę przestępczą wyspecjalizowaną w nielegalnej produkcji i dystrybucji papierosów oraz ich przemycie poza Polskę. Trzon grupy stanowiło siedmiu mężczyzn oraz kobieta. To obywatele Ukrainy, Mołdawii, Rumunii i Gruzji. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 100 mln zł z tytułu należnych podatków.

Z zebranych materiałów wynika, że grupa od maja 2017 roku wyprodukowała i wprowadziła do obrotu ponad 96 mln sztuk papierosów. Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości co najmniej 100 mln zł.


Akcja zatrzymań miała miejsce we wtorek na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, we Włocławku i wsi Skąpe. Funkcjonariusze weszli do ośmiu mieszkań oraz do hali przemysłowej, w której odbywała się regularna produkcja papierosów. Wśród zatrzymanych jest organizator całego procederu, 50–letni obywatel Ukrainy. Niektórzy członkowie gangu są dobrze znani europejskim organom ścigania.

 

60 tys. papierosów na godzinę


Zabezpieczono znaczną liczbę papierosów oraz 2,5 tony tytoniu, a także kompletną linię produkcyjną, której wydajność szacuje się na ok. 60 tys. papierosów na godzinę. W miejscach zamieszkania członków grupy przestępczej funkcjonariusze ujawnili nielegalne 4 sztuki broni palnej, 260 sztuk amunicji, dwa tłumiki oraz jeden granat bojowy.


Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy przebywali na terytorium Polski legalnie. W związku z popełnionym przestępstwem Straż Graniczna zweryfikuje zasadność ich pobytu w Polsce. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa we Włocławku.

 

polsatnews.pl

grz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie