Pomnik "Łupaszki" w Krakowie oblany czerwoną farbą. "To celowe działanie polityczne"

Polska
Pomnik "Łupaszki" w Krakowie oblany czerwoną farbą. "To celowe działanie polityczne"
YouTube/Józef Wieczorek TV

Krakowska policja prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzenia pomnika majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko" w Parku Jordana. Nieznani sprawcy oblali popiersie grubą warstwą czerwonej farbą, która spłynęła także na postument z piaskowca.

- Dewastację pomnika zauważyli strażnicy miejscy patrolujący park po godzinie 16. Prowadzimy dochodzenie w tej sprawie. Na razie nie udało się zatrzymać sprawcy - powiedział w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

 

Pomnik majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko" stoi w parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku od 2015 r. Popiersie wykonał Wojciech Batko.

 

 

Zdaniem prezesa Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierza Cholewy nie jest to zwykły akt wandalizmu. - To celowe działanie polityczne. Komuś zależało na tym, żeby pomnik pozostał jak najdłużej uszkodzony. Zaczyna się długi weekend, kiedy służby miejskie nie pracują w normalnym trybie i kiedy bardzo wiele osób odwiedza park - powiedział Cholewa. - Warstwa czerwonej farby jest bardzo gruba, a co gorsza spłynęła na wykonany z piaskowca postument i może być bardzo trudna do usunięcia - dodał.

 

 

W przeszłości w Parku Jordana dewastowane były pomniki Danuty Siedzikówny "Inki" oraz gen. Ryszarda Kuklińskiego.

 

Zygmunt Szendzielarz był oficerem Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku walczył w składzie Wileńskiej Brygady Kawalerii, a po rozbiciu jego szwadronu usiłował dotrzeć do granicy węgierskiej. Nie udało mu się przedostać na Zachód, dlatego zatrzymał się we Lwowie, a następnie powrócił do Wilna, gdzie związał się z ZWZ-AK.

 

Był dowódcą V Wileńskiej Brygady AK. Pod koniec lipca 1944 r. Brygada, manewrując między oddziałami niemieckimi i sowieckimi, przeszła w lasy Puszczy Grodzieńskiej. Tam została otoczona przez Sowietów. Szendzielarz rozkazał rozformować oddział. Ale zarówno on, jak i jego żołnierze walczyli nadal z oddziałami Armii Czerwonej, NKWD i UB - aż do 1947 roku.

 

W czerwcu 1948 roku został aresztowany i w procesie byłych członków Okręgu Wileńskiego AK skazany na osiemnastokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Szczątki majora Szendzielarza odnaleziono na warszawskich Powązkach, w Kwaterze na Łączce.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie