Pomalowali pomnik Berlinga czerwoną farbą. Odpowiedzą za zniszczenie mienia

Polska
Pomalowali pomnik Berlinga czerwoną farbą. Odpowiedzą za zniszczenie mienia
Wikimedia Commons/Piotr VaGla Waglowski/Domena publiczna
Zdjęcie z 7 sierpnia 2008 r.

Dwaj mężczyźni, 72 i 59 latek, którzy pomalowali czerwoną farbą pomnik gen. Zygmunta Berlinga w Warszawie, będą odpowiadali prawdopodobnie za zniszczenie mienia - dowiedziała się w czwartek w Komendzie Stołecznej Policji

Do zdarzenia doszło w środę wieczorem. Około godz. 23.30 patrol policji z Pragi Południe zauważył dwóch mężczyzn, którzy malowali farbą pomnik gen. Berlinga; na widok policjantów zaczęli uciekać. Po pościgu mężczyźni zostali zatrzymani.

 

- Wstępnie czyn ten został zakwalifikowany jako niszczenie mienia. Mężczyźni otrzymali wezwanie do stawienia się na przesłuchanie w charakterze podejrzanych. Policjanci kompletują dokumentację w tej sprawie - powiedziała Monika Brodowska z Komendy Stołecznej Policji.

 

Pomnik Berlinga był oblewany farbą już kilkakrotnie w ostatnich latach. Podobne incydenty miały miejsce także w przypadku np. pomnika Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.

 

Zgodnie z kodeksem karnym za zniszczenie mienia grozi od 3 miesięcy do lat 5 więzienia. W wypadku "mniejszej wagi", przestępstwo to jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo do jednego roku więzienia.

 

Trzymetrowy, biały pomnik stoi pomiędzy rozjazdami Trasy Łazienkowskiej przy Wale Miedzeszyńskim na Saskiej Kępie w Warszawie. Został odsłonięty w 1985 r.

 

PAP

mta/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie