Dożywocie dla 29 kobiet za przyłączenie się do Państwa Islamskiego. 19 z nich to Rosjanki

Świat
Dożywocie dla 29 kobiet za przyłączenie się do Państwa Islamskiego. 19 z nich to Rosjanki
Pixabay/yandso1
Zdjęcie ilustracyjne

Trybunał w Bagdadzie powołany do sądzenia terrorystów skazał w niedzielę na dożywocie za przyłączenie się w Iraku do ugrupowania Państwo Islamskie 19 obywatelek Rosji. Identyczne wyroki otrzymało sześć kobiet z Azerbejdżanu i cztery z Tadżykistanu.

Jak pisze agencja AFP, wszystkie oskarżone były identycznie ubrane, miały na sobie czarne szaty założone na czerwone bluzki, a na głowach czarne chusty. Uczestniczyły w rozprawie sądowej wraz ze swymi dziećmi. Sąd porozumiewał się z nimi za pomocą wykładowcy języka rosyjskiego z uniwersytetu w Bagdadzie.

 

- Nie wiedziałam, że znajdujemy się w Iraku. Pojechałam z moim mężem i z dziećmi do Turcji, aby tam zamieszkać, a po jakimś czasie odkryłam raptem, że jesteśmy w Iraku - zeznała jedna z oskarżonych. Inne podawały za nią podobne wyjaśnienie.

 

Jedna była wcześniej chrześcijanką 

 

Sędzia prowadzący rozprawę poinformował, że jedna z oskarżonych imieniem Mariana była wcześniej chrześcijanką, podobnie jak jej mąż, ale oboje przeszli na islam. Pozostałe oskarżone od początku były muzułmankami.

 

- Kontaktujemy się z rodzinami osądzonych, aby poinformować ich o przebiegu rozprawy - powiedział korespondentowi AFP rosyjski dyplomata obecny na procesie.

 

Wyroki wydane przez bagdadzki trybunał podlegają apelacji.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie