Kara śmierci dla pięciu cudzoziemek w Iraku. "Należały do Państwa Islamskiego"

Świat
Kara śmierci dla pięciu cudzoziemek w Iraku. "Należały do Państwa Islamskiego"
PAP/EPA/AMMAR SALIH

Centralny Sąd Karny w Bagdadzie skazał na śmierć przez powieszenie pięć cudzoziemek, które należały do terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie (IS), a pięć innych dżihadystek różnych narodowości na dożywotnie więzienie.

Według ogłoszonego w czwartek komunikatu irackich władz sądowych dwie spośród kobiet skazanych na śmierć pochodzą z Azerbejdżanu, a pozostałe trzy - z Kirgistanu.

 

Spośród pięciu terrorystek, które otrzymały wyroki dożywotniego pozbawienia wolności, dwie to Rosjanki, dwie są z Azerbejdżanu, a jedna to Francuzka.

 

W cytowanym komunikacie czytamy, że wszystkie skazane kobiety "były terrorystkami", "należały do Państwa Islamskiego" i brały udział w atakach przeciwko irackim siłom zbrojnym.

 

Zwycięstwo w całym Iraku

 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w Iraku zatrzymano w toku operacji przeciwko IS "setki dżihadystów" lub "osób podejrzanych o współpracę z IS", a szereg spośród nich skazano na śmierć - głosi komunikat.

 

9 grudnia 2017 roku, po tym gdy armia iracka przejęła kontrolę nad ostatnimi ogniskami oporu dżihadystów znajdującymi się przy granicy z Syrią, premier Iraku Hajdar al-Abadi ogłosił zwycięstwo nad Państwem Islamskim w całym Iraku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie