11. dzień protestu w Sejmie. Wniosek PO o wotum nieufności wobec Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej

Polska

- W poniedziałek złożymy w Sejmie wnioski o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło oraz szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej - zapowiedział w sobotę szef klubu PO Sławomir Neumann. Jego zdaniem, wicepremier i minister odpowiadają politycznie za protest w Sejmie.

W Sejmie od 18 kwietnia trwa protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.

 

Neumann przypomniał, że piątek to 11 dzień protestu. "Przez ten czas rząd nie rozwiązał problemu, który sam spowodował, ani Beata Szydło, która odpowiada za politykę społeczną w rządzie PiS, ani Elżbieta Rafalska nie rozwiązały przez te 11 dni tego problemu" - mówił.

 

Zapowiedział, że wnioski o wotum nieufności zostaną złożone w poniedziałek "z samego rana".

 

"Wniosek niezasadny"

 

- Wniosek jest absolutnie niezasadny. Jeżeli spełnione są postulaty pań protestujących w Sejmie, jeżeli my dokonujemy systemowych zmian na lata, to gdzie tu podstawa (do złożenia wniosku - red.). Liczę i proszę o to, aby opozycja, która tak troszczy się o osoby niepełnosprawne, poparła nas, aby projekty, które proponujemy, jak najszybciej zostały przez parlament przyjęte, bo to one niosą zwiększenie renty socjalnej, czyli to, czego chciały panie w Sejmie - powiedziała Kopcińska.

 

Zaznaczyła, że postulaty protestujących w Sejmie zostały spełnione dwoma projektami ustaw. - W najbliższym czasie będziemy pracowali nad tym, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu wprowadzić je pod obrady Sejmu i procedować tak, aby jak najszybciej zostały wprowadzone w życie - powiedziała Kopcińska.

 

"Obecny rząd próbuje nadrobić zaniechania poprzedników"

 

Przypomniała, że w piątek podczas spotkania z protestującymi przedstawiony im został projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności". Określa on uprawnienia tej grupy osób w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Zaproponowano w nim m.in. zniesienie okresów użytkowania i ograniczeń dotyczących liczby wydawanych wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich czy pieluchomajtek). Niepełnosprawni mieliby prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania. Projekt przewiduje ponadto, że osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności miałyby prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mogłyby także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach.

 

Rzeczniczka zaznaczyła, że wprowadzenie w życie propozycji spowoduje oszczędność w domowych budżetach rodzin z osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności rzędu - per capita - 520 zł. Jak mówiła, obecny rząd próbuje nadrobić zaniechania poprzedników. - W dwa lata rząd przeznaczył prawie 3 mld więcej na osoby niepełnosprawne niż poprzednicy w poprzednich latach - oświadczyła.

 

"Rząd Mateusz Morawieckiego jest wrażliwy społecznie"

 

Kopcińska zwróciła uwagę, że w czwartek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. podniesienia renty socjalnej, o co postulowali protestujący. - Te dwa projekty przyjęte przez Radę Ministrów i ten, którego jestem wnioskodawcą z grupą kolegów będziemy procedować na najbliższym posiedzeniu sejmowym. Dlatego, że rząd Mateusz Morawieckiego jest wrażliwy społecznie - mówiła.

 

Na 7 maja zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z projektem, świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2018 r., wówczas podwyższona renta zostanie wypłacona z wyrównaniem od 1 czerwca 2018 r.

 

Jak podkreśliła rzeczniczka rządu, aby zapewnić "równe państwo" dla wszystkich, uwzględniając potrzeby osób niepełnosprawnych, należy pracować systemowo. - To nie mogą być doraźnie rozwiązania, tylko zmiany systemowe. I temu służy dialog ze środowiskiem osób niepełnosprawnych - stwierdziła.

 

11 dzień protestu

 

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, wraz z ich podopiecznymi prowadzą protest w Sejmie od 18 kwietnia. Od początku zgłaszają dwa podstawowe postulaty - podwyższenie renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz wprowadzenie specjalnego dodatku pieniężnego dla osób niepełnosprawnych.

 

Pierwszy z postulatów rząd już zobowiązał się zrealizować. Na 7 maja zaplanowano pierwsze czytanie przygotowanego przez MRPiPS projektu ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nim, świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2018 r., wówczas podwyższona renta zostanie wypłacona z wyrównaniem od 1 czerwca 2018 r.

 

PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie