Grzywny za leżenie na ławkach i głośną muzykę. Nowe przepisy na moskiewskich lotniskach

Świat
Grzywny za leżenie na ławkach i głośną muzykę. Nowe przepisy na moskiewskich lotniskach
Pixabay/3dman_eu

Na dwóch międzynarodowych lotniskach w Moskwie: Szeremietiewo i Domodiedowo, pasażerowie, którzy leżą na ławkach, siedzą lub leżą na podłodze, czy słuchają muzyki bez nałożonych słuchawek będą karani grzywnami - informują w piątek moskiewskie media.

Odpowiedzialność administracyjną za takie naruszenia zasad zachowania na lotniskach wprowadziło regionalny parlament obwodu moskiewskiego. Przepisy obowiązują też na lotnisku Żukowski w obwodzie moskiewskim.

 

Grzywny niekiedy będą symboliczne - na przykład kara w wys. 100 rubli (równowartość 5,6 zł) grozi pasażerom, którzy czekając na lot kładą się na lotniskowych ławkach, krzesełkach, stopniach schodów czy na podłodze. Również siedzenie na podłodze będzie zakazane.

 

Taka sama grzywna grozi za bieganie po schodach ruchomych, nawet gdy ktoś spóźnia się na lot; za słuchanie muzyki lub radia bez użycia słuchawek, a także za przebywanie w pomieszczeniu lotniska w wydzielającej niewłaściwą woń odzieży lub z przedmiotami, którymi można zabrudzić innych pasażerów, np. z lodami.

 

Zakaz przebierania się w toaletach 

 

W portach lotniczych, poza terenami hoteli, nie będzie można przebywać dłużej niż dobę bez biletów i kart pokładowych. Jak wyjaśnił portalowi RBK jeden z regionalnych deputowanych, "z lotniska nie wolno korzystać tak, jak z hotelu". Przyznał on, że zakazy te dotyczą m.in. obecności bezdomnych na lotnisku. Grzywna za zbyt długie przebywanie w porcie lotniczym może wynieść nawet 5 tys. rubli (ok. 280 zł).

 

Grzywny grozić będą również za "kąpiel czy branie prysznica, a także pranie i przebieranie się w miejscach nieprzeznaczonych dla tych celów", np. w toaletach.

 

Nie wolno jeździć na wrotkach, hulajnogach i rowerach

 

Różnej wysokości kary przewidziano za przewożenie dzieci w wózkach bagażowych i pozostawianie bez nadzoru zabranych w podróż psów czy kotów.

 

Przepisy, które uchwalił regionalny parlament, mówią też o tym, że na Szeremietiewie, Domodiedowie i Żukowskim nie wolno przemieszczać się na wrotkach, hulajnogach, rowerach i "jeździć wierzchem na zwierzętach".

 

Nowe regulacje nie dotyczą innego międzynarodowego lotniska w Moskwie - Wnukowa, którego administracja jeszcze nie podjęła w ich sprawie ostatecznej decyzji.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie