Leśnicy łamią sądowy zakaz wywozu z Białowieży ponadstuletnich drzew - alarmują ekolodzy

Polska
Leśnicy łamią sądowy zakaz wywozu z Białowieży ponadstuletnich drzew - alarmują ekolodzy
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Patrole ekologów dokumentują nielegalną wywózkę ponadstuletnich drzew, choć Sąd Okręgowy w Warszawie tego zabronił - twierdzą przedstawiciele Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Przypominają, że sąd nałożył w kwietniu na puszczańskie nadleśnictwa wiele zakazów, w tym m.in. zabraniający wywózki wyciętych starych drzew, które powinny pozostać w lesie do całkowitej mineralizacji.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zażądała od Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji i nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka wstrzymania prac leśnych i zaprzestania łamania prawa w Puszczy Białowieskiej.

 

Zakazy jako zabezpieczenie przedmiotu sporu


W grudniu 2017 r. stowarzyszenie pozwało Skarb Państwa w procesie cywilnym o zaniechanie naruszenia środowiska, podjęcie środków zapobiegawczych i przywrócenie w Puszczy Białowieskiej stanu zgodnego z prawem. 

 

12 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie zabezpieczył przedmiot sporu do czasu rozstrzygnięcia sprawy poprzez nałożenie na puszczańskie nadleśnictwa szeregu zakazów, które miały obowiązywać od 16 kwietnia.


Sąd zakazał:

- wywozu wszystkich wyciętych ponadstuletnich drzew i nakazał ich pozostawienie w lesie do całkowitej mineralizacji;
- wycinki drzew prowadzonych na podstawie decyzji nr 51 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie usuwania drzew zasiedlonych przez korniki oraz pozyskanie drzew powodujących zagrożenie bezpieczeństwa publicznego i pożarowego, we wszystkich klasach wieku drzewostanów;
- wycinki drzew na chronionych siedliskach przyrodniczych i siedliskach chronionych sów, dzięciołów i chrząszczy saproksylicznych;
- wycinki drzew w drzewostanach ponad stuletnich, także grądowych;
- wycinki drzew w III strefie UNESCO.

 

"Niewiarygodne" Lasy Państwowe


Społeczne patrole Obozu dla Puszczy, Greenpeace i Fundacji Dzika Polska udokumentowały nielegalne wywożenie wyciętych ponadstuletnich drzew (20 kwietnia i 23 kwietnia). Dlatego Pracownia wysłała m.in. do Lasów Państwowych, generalnej dyrekcji i puszczańskich nadleśnictw wezwanie do przestrzegania postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń


- Lasy Państwowe są poza prawem i kontynuują nielegalne działania, które dewastują puszczę. Po raz kolejny udowadniają, że są niewiarygodną instytucją, która nie potrafi dbać o ten wyjątkowy las. Nie chcemy takich gospodarzy w puszczy. Jedyną możliwością uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości jest rozszerzenie parku narodowego na cały teren puszczy - podkreślił Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

 

Ekolodzy zaapelowali również do ministra środowiska Henryka Kowalczyka o interwencję i zobowiązanie Lasów Państwowych, jako jednostki sobie podległej, do przestrzegania prawa.

 

Trybunał Sprawiedliwości: Polska naruszyła unijne prawo

 

Decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza.

 

Wyrok kończy spór toczący się od 2016 r. Od orzeczenia nie ma odwołania. Strona polska pokryje koszty postępowania sądowego.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie