Woland, Korowiow i Behemot wracają na moskiewskie Patriarsze Prudy

Świat
Woland, Korowiow i Behemot wracają na moskiewskie Patriarsze Prudy
wikimedia.org/CC BY-SA 3.0
Patriarsze Prudy - słynny skwer w Moskwie, na którym rozpoczyna się akcja “Mistrza i Małgorzaty”

Na moskiewskie Patriarsze Prudy - skwer, na którym rozpoczyna się akcja “Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa - powróci znak ostrzegający przed rozmowami z nieznajomymi. W miejscu tym znak pojawiał się i znikał, wielokrotnie zabierany przez złodziei.

"Zabrania się rozmawiać z nieznajomymi" - głosi podpis pod znakiem zakazu, na którym przekreślone czerwoną linią widnieją sylwetki bohaterów Bułhakowa: Wolanda, Korowiowa i Behemota. To nawiązanie do otwierającego powieść rozdziału "Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi".

 

Znak jest eksponatem pobliskiego muzeum Bułhakowa. Pracownicy tej placówki nie pamiętają już nawet, ile razy znikał z Patriarszych Prudów - siedem czy może osiem.

 

Został uznany za rzeźbę miejską

 

Raz został odnaleziony w jednym z podwórek na Leninskim Prospekcie. W większości przypadków wielbiciele Bułhakowa przygotowywali i ustawiali koło ogrodzenia przy stawie nowy egzemplarz.

 

Dyrektor muzeum Bułhakowa Nikołaj Gołubiew powiedział dziennikowi "Moskowskij Komsomolec", że nowy znak jest wykonany z materiałów chroniących przed zniszczeniem i pokryty dodatkową folią ochronną.

 

Pracownicy muzeum uzyskali dla niego nowy status: teraz, po uzgodnieniach z aż czterema miejskimi instytucjami, znak zabraniający rozmów z nieznajomymi został uznany za rzeźbę miejską.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie